Pored oštećenja na zgradi depoa nastalih u ranijim periodima, čiji su uzrok starost objekta, nakon tri jača zemljotresa uočene su nove, veće pukotine u zidovima zapadnog krila objekta, ali i na drugim mjestima, saopćeno je iz Arhiva.
Novonastale pukotine upućuju na smanjenu stabilnost objekta, te sa razlogom strahujemo za sigurnost naših uposlenika, ali i opstanak vrijedne arhivske građe pohranjene u našem depou.
Stabilnost zapadnog krila zgrade je vidno narušena, a vibracije su osjetne čak i pri prostom koračanju kroz oštećene prostorije.
"I prije ovih oštećenja, stabilnost objekta je bila kompromitirana njegovom starošću. Sada opravdano pretpostavljamo da objekat više neće moći izdržati težinu arhivske građe pohranjene u njemu, a u opasnosti su i djelatnici arhiva koji svakodnevno vrše istraživanja arhivske građe kako bi svi subjekti koji se obrate našem Arhivu, mogli ostvariti svoja prava za što im je arhivska građa i potrebna", poručili su.
U depou u Čadordžinoj ulici, u objektu bivšeg Vakufskog sirotišta, izgrađenog 1911. godine, smješteno je gotovo 85% arhivske građe koju čuva gradski arhiv.
"Posebno želimo napomenuti da su i ovakvi, neuslovni smještajni kapaciteti, dupke ispunjeni arhivskom građom, a novi prostori nikada nisu osigurani, te se naša ustanova sada nalazi u nezavidnom položaju i zbog toga pozivamo nadležne da ulože dodatne napore na rješavanju problema zanemarivanih desetljećima, a s kojima se danas suočava JU Historijski arhiv Sarajevo", saopćili su.