Der Standard: Austrija bi mogla Dodiku uvesti zabranu ulaska u državu

U tekstu ovog austrijskog lista govori se o brojnim temama vezanim za Dodika, uključujući činjenicu da ga državne agencije poput SIPA-e i dalje nisu uhapsile, te o spornom prelasku granice i načinima na koje je Dodik izbjegao hapšenje, bez obzira na centralnu potjernicu koju je raspisao Sud BiH.
Međutim, posebno zanimljiv dio teksta odnosi se na Evropsku uniju i Austriju, odnosno na opravdanja Brisela i moguće nove poteze vlasti u Beču.
"Očigledno, EU pokušava da se izbjegne odgovornost za Bosnu i Hercegovinu. Da bi opravdali ovo ponašanje, EU vlasti smišljaju brojne izgovore. Tako se navodi da je pritvor protiv Dodika naređen dekretom visokog predstavnika Christiana Schmidta, i da je EU kritična prema odlukama Schmidta. Također, navodi se da Dodik može biti u istražnom zatvoru samo dva mjeseca, i da se zbog toga ne isplati ulagati napore", piše Der Standard.
Austrijski list također kaže da Brisel smatra da bi "moglo doći do nasilja ako 'sigurnosne snage' oko Dodika pokušaju da spriječe njegovo hapšenje", te da bi "desničarska vlast u SAD-u stala iza njega."
"Ovakvo ponašanje postavlja sve više pitanja o opravdanosti EUFOR-a. Rumunski komandant EUFOR-a, Florin-Marian Barbu, nije za to odgovoran. On je pokazao spremnost da pomogne. Međutim, u EU su argumentovali da njegov nadređeni, Francuz Hubert Cottereau, mora donijeti odluku - što zapravo nije predviđeno", stoji u tekstu Der Standarda.
Ono što je također zanimljivo jeste koje poteze želi povući vlada u Beču, u kojoj nema FPO-a, desničarske stranke s kojom Dodik ima snažne veze.
"Za razliku od ponašanja EU, spremnost nove austrijske ministarke vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger da razmotri sankcije protiv Dodika – poput zabrane ulaska – mnogi ocjenjuju kao izuzetno konstruktivnu", piše ovaj austrijski list.
Zabrana ulaska u Austriju bila bi poprilično "bolna" za Dodika. Osim veza s FPO-om, čiji članovi su bili Dodikovi gosti na proslavama neustavnog 9. januara, Beč je za predsjednika RS-a važan i zbog činjenice da u ovom gradu živi dosta osoba koji su emigrirali iz manjeg bh. entiteta.
Pored toga, u Beču RS ima i svoje predstavništvo, te je Dodik često odlazio u glavni grad Austrije, uključujući i početkom ove godine, kada je ovo predstavništvo organizovalo prijem povodom neustavnog 9. januara, odnosno "dana RS."
Naravno, Austrija i dalje nije donijela službenu odluku o sankcijama Dodiku, kao što to nije uradila niti jedna druga država u Evropskoj uniji, ali se očekuje da će pojedine uvoditi sankcije u narednom periodu. Pored Austrije, sličan potez očekuje se i od novih vlasti u Njemačkoj.
Što se tiče sankcija na nivou EU, one su poprilično neizvodive zbog činjenice da veto može uložiti Viktor Orban, premijer Mađarske i osoba iz EU koja je najglasnije podržavala Dodika, čak i kada su vlasti u RS-u počele s povlačenjem neustavnih i antidejtonskih poteza.