Prema analizi novinarke Adelheid Wölfl, Milorad Dodik šef najveće stranke bosanskih Srba SNSD-a, ne krije svoja osjećanja. On je očigledno na strani Rusije, uprkos agresije ove države na Ukrajinu. On je prije nekoliko dana na skupu u Bijeljini izjavio: "Živjela Srbija, živjela Rusija, živjela Republika Srpska!".
Njegove pristalice su glasno aplaudirali. RS je manji dio Bosne i Hercegovine. A Dodik, koji je godinama pod američkim sankcijama, a sada ga sankcioniše i Velika Britanija, blisko sarađuje sa Kremljem.
Upravo ta blizina režimu Vladimira Putina čini ovog bosanskog političara faktorom rizika za cijeli region. Jer niko ne zna šta je tačno dogovorio sa Rusijom i koji će biti njegovi sljedeći koraci. Dodikov cilj je godinama uništiti državu Bosnu i Hercegovinu nastojanjima da otcijepi RS, smatra Wölfl.
Navodi kako prema riječima diplomata, Dodiku bi se uskoro moglo suditi za korupciju. Istrage se već vode u BiH. Odlučujući su dokumenti iz Srbije, o Dodikovom posjedovanju vile na teritoriji te države a koji bi mogli biti prebačeni u BiH u slučaju da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić povuče svoju podršku Dodiku.
U svakom slučaju, problem scenarija bi bio što bi se stekao utisak da se ne radi o istragama nezavisnog pravosuđa, već o političkim dogovorima Zapada sa Vučićem. Da je tako, oni koji žele Dodika na sudu bi se i politički osvetili i Vučiću.
Za državu BiH, međutim, uplitanje susjednih država Srbije i Hrvatske uvijek je bilo posebno štetno jer joj narušava suverenitet. Zapadne diplomate su ipak podsticale ovo miješanje iznova i iznova. Više puta su tražili od Vučića da utiče na Dodika. Vučić je to, naravno, iskoristio da se pretvara da je veliki faktor stabilnosti na Balkanu.
Po svemu sudeći, i sam Dodik je zabrinut da bi njegova politička karijera mogla završiti prije izbora ove jeseni.
Ispred njegovog imanja u Laktašima, nedaleko od Banjaluke, nalazi se crno oklopno vozilo Despot koje ga 'štiti'. Na vozilo je zalijepljen lik sveca. Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske podiglo je bezbjednosno upozorenje za Dodika na najviši nivo. Njega i njegovu porodicu, kako se navodi, ugrožava 'određena grupa' i kažu da se plaši da ne bude kidnapovan.
Na Bečkoj berzi RS emitovala je obveznice sa visokom kamatnom stopom od 4,75 posto. RS treba da plati kamatu krajem ove godine. Naplata obveznica od 200 miliona eura iz 2018. godine, dospijeva 28. juna 2023. godine.
Visoki predstavnik Christian Schmidt, koji je na funkciji od ljeta 2021. godine, sada prvi put koristi bonska ovlaštenja. Naime, prema riječima diplomata, planirao je poduzeti još sveobuhvatnije mjere protiv napada Dodikovog SNSD-a na Dejtonski mirovni sporazum. Usporili su ga predstavnici EU, ali i Njemačke. Očigledno je želio donijeti i zakon koji bi onemogućio ulaganja u RS kada se radi o državnoj imovini koju je RS namjeravala nezakonito oduzeti, navodi Wölfl u analizi.
Predstavništvo EU i OHR često su bili u konkurenciji.
Prvobitno je ured visokog predstavnika trebao biti raspušten i njegove medijacije trebala je preuzeti EU. Ali zbog toga što nacionalisti u BiH, podržani od Srbije, Rusije i dijelom Hrvatske, žele i dalje prijetiti i uništavati državu OHR nikada nije zatvoren. Uslovi za to nikada nisu ispunjeni. Istovremeno, EU je posljednjih godina izgubila kredibilitet i moć u šest zemalja jugoistočne Evrope koje nisu članice EU jer nije ispunila svoja obećanja.
Nacionalisti bosanskih Srba poput Dodika i njegovog SNSD-a više ne priznaju OHR, a Rusija više ne podržava tu instituciju i visokog predstavnika. I iz tog razloga će OHR-u biti teško implementirati odluke koje donese u RS, istakla je na kraju analize za Der Standard Adelheid Wölfl.