Detalji sa ročišta: Nešiću godišnje uplaćivano 250.000 KM od novca koji su izvlačili iz "Puteva RS-a"
Tužiteljica u ovom postupku je Bojana Jolović, a na početku ročišta je sutkinja Biljana Ćuković pitala prvoosumnjičenog Nenada Nešića da li je zdravstveno sposoban da prisustvuje ročištu na šta je on odgovorio da jeste, uprkos preporuci ljekara da bude zadržan u bolnici. Ročište je inače bilo prolongirano nekoliko sati u odnosu na planirano vrijeme jer je Nešiću netom prije ročišta pozlilo.
Jolović je detaljno elaborirala zašto je potrebno odrediti jednomjesečni pritvor Nešiću, Lučiću i Dakiću.
Govoreći o krivičnim djelima koja im se stavljaju na teret napomenula je da je istraga počela 2019. godine, da je tu istragu započela SIPA te da su tom prilikom primijećene tri sumnjive transakcije sa "Romanijaputeva" na Esada Avdića. Nastavkom istrage je otkriveno, prema navodima tužilaštva, nekoliko fiktivnih pravnih poslova, odnosno fiktivnih ugovora za podizvođače radove kojima se novac izvlačio iz javnog preduzeća "Putevi RS-a" prema više osoba.
U jednoj od tih transakcija sa računa "Romanijaputevi" je isplaćeno 300.000 KM.
Tužilaštvo je u nastavku ročišta iznijelo detalje iz iskaza osumnjičenih Sanjina Avdića i direktora "Romanijaputeva" Mirka Pandurevića. Pozivajući se na iskaz Avdića, tužiteljica je navela da je Avdić u samom iskazu rekao da je stupio u kontakt s direktorom "Romanijaputeva". Zatim je govorio o tome kako novac, izvučen na osnovu fiktivnih pravnih radnji, treba da ustupi Mladenu Lučiću.
Kako je kazala Jolović, provjera Avdićevih navoda je značila nadzor telekomunikacija, snimanje prostorija i tajno praćenje kako bi se došlo do novih dokaza.
Pozivajući se na iskaz Pandurevića, tužiteljica je navela da je Lučić također bio posrednik u izvlačenju novca iz javnog preduzeća.
Prema navodima Tužilaštva BiH, nakon što je Nenad Nešić imenovan za direktora "Puteva RS-a", dobio je ponudu za izvlačenje novca na opisani način, fiktivnim pravnim radnjama, u zamjenu povrata 10 posto od vrijednosti ukupnih radova. Prema procjeni tužiteljice, jasno je da su istražne radnje potvrdile navode iz iskaza.
Tužiteljica je navela konstataciju Pandurevića da su postojali problemi u prebacivanju novca s jednog računa na drugi. Također pozivajući se na iskaz Pandurevića, tužiteljica je navela da je na osnovu tih fiktivnih pravnih radnji, izvlačen novac te da je Nešiću dio tog novca, to jeste 250.000 KM, godišnje uplaćivano tokom trajanja mandata direktora.
Tužiteljica se u nastavku ročišta referirala na iskaz Milana Dakića, koji je dat 11. decembra ove godine, u kojem je govorio o svom razgovoru s Pandurevićem te je iz tog razgovora vidljivo da se novac nastavio izvlačiti i pod aktuelnom upravom "Puteva RS-a". Između ostalog, naglasila je da je Pandurević Dakiću kazao "Ono što je bilo 400.000 + PDV, bit će 500.000 + PDV". Prema procjeni tužiteljice, sasvim je jasno da se neosnovano povisila cijena za 100.000 KM, a sve kako bi se "Pandurević počastio".
Također prema procjeni tužiteljice, iz razgovora među osumnjičenima, može se zaključiti da su se ovakva dijela zapravo podrazumijevala.
Tužilaštvo je navelo da je Dakić u tri navrata dobio 10.000, 12.000 i 15.000 KM za uslugu koju mu je činio. Tužiteljica je, ponovo se referirajući na iskaz Pandurevića, navela da su putarska preduzeća, među kojima je i "Romanijaputevi", 2019. godine dobili instrukciju od tadašnjeg direktora Nešića da industrijsku so za puteve isključivo kupuju od firme "Legend", vlasnika Mladena Lučića.
Jolović je, prepričavajući iskaz Pandurevića, naglasila da je novac koji se izvlačio iz preduzeća, ostavljan u kancelariji Nenada Nešiča, u automobilima na parkinzima gdje su bile nepoznate osobe, kafanama i drugim ugostiteljskim objektima.
Tužilaštvo je navelo da je Dakić izvršio antedatiranje dokumenata kako bi sve ove radnje bile zakonite i "pokrivene" papirima.
Tužiteljica je najavila saslušavanje više svjedoka iz "Puteva RS-a" i identificiranje osumnjičenih kao saizvršilaca ovih djela. Osim toga, najavila je finansijsku istragu u cilju otkrivanja tokova novca.