Diplomanti i magistri u Tuzli okitili se diplomama: Ekonomistica želi u SAD, student generacije ostaje u BiH
Prema riječima rektora Univerziteta u Tuzli Samira Nurića, država i društvo u cijelosti moraju ovim mladim ljudima stvoriti pretpostavke da se afirmišu te dobiju satisfakciju za ono za što su se obrazovali.
"I ova generacija diplomanata i magistara mora prihvatiti da živimo u burnom, odnosno vremenu tehnološkog progresa i razvoja te da moraju biti spremni učiti i usvajati nova znanja. U tom smislu pozivam ih da nastave dalje cikluse obrazovanja na našem univerzitetu", kazao je za Klix.ba Nurić.
Neki od danas promovisanih diplomanata i magistara već su imali sreću da dobiju zaposlenje ili su u toku pripravničkog procesa, dok se ostali nadaju svjetlijoj budućnosti, ali i pronalasku radnog angažmana izvan granica naše zemlje.
Za diplomanticu Ekonomskog fakulteta u Tuzli Lejlu Kulović ovaj dan od posebnog je značaja, s obzirom na to da je prešla još jednu izuzetno važnu stepenicu na svom životnom putu.
"Konačno je gotovo, ponosna sam i sretna. S obzirom na trenutno stanje u našem društvu mogu reći da sam zadovoljna stečenim znanjem i tretmanom profesora na fakultetu", istakla je Kulović.
Zaposlenje još uvijek nije uspjela pronaći, a svoju budućnost vidi izvan naše zemlje, odnosno u Sjedinjenim Američkim Državama ili Njemačkoj gdje trenutno vrši pregovore za dobijanje radnog angažmana.
"Još uvijek ništa konkretno nisam dogovorila, ali se nadam pozitivnom ishodu. Stanje u BiH je vrlo teško, ne samo za ekonomiste, nego i za sve ostale oblasti. Jako puno diplomanata i magistara svih profila izlazi svake godine što ne može podnijeti privreda u našoj zemlji", smatra ona.
Diplomant Elektrotehničkog fakulteta Nusmir Mekić jedan je od najboljih studenata Univerziteta u Tuzli. Iako je diplomirao prije dva mjeseca zaposlenje je već uspio pronaći.
"Radim u jednoj firmi kao projektantni inžinjer. Posao me ispunjava i u principu to i jeste ono što sam tražio. Zasad sam zadovoljan, pa ćemo vidjeti kako će ići sve dalje", izjavio je za Klix.ba Mekić, inače jedan od studenata generacije Univerziteta u Tuzli.
Istaknuvši da je već upisao postdiplomski studij također na Univerzitetu u Tuzli, Mekić je kazao da svoju budućnost vidi u našoj zemlji.
"Nadam se da ćemo ovdje svi ostati te kao visokoobrazovane osobe doprinijeti izgradnji države što će u konačnici dovesti do bolje situacije za nadolazeće generacije", naglasio je on.
Magistrica ekonomskih nauka današnjim preuzimanjem diplome zvanično je postala i Amra Fazlović. O odlasku iz naše zemlje je razmišljala, međutim odlučila je ostati.
"Kada sagledam svoj uloženi trud u toku školovanja, mislim da ne bih mogla spasti na to da odem izvan zemlje i da budem neko ko u određenoj zemlji u koju bi došla nije diplomirao, ali ni magistrirao. Morala bih krenuti od nule te upisati određenu školu koja se u toj državi priznaje, ali mislim da to nije rješenje", istakla je Fazlović.
Rad i studiranje u isto vrijeme za nju nisu strani. Jako teško joj je bilo pronaći stalno zaposlenje, međutim u svom naumu na kraju je i uspjela. Trenutno je zaposlena u jednoj privatnoj firmi u kojoj obavlja sve ekonomske poslove.
"Promijenila sam tri posla dok nisam pronašla ovo. Krenula sam sa volontiranjem, zatim odrađivanjem pripravničkog staža, a na kraju sam završila dobijanjem konkretnog radnog angažmana. Jednostavno, danas morate raditi i dokazati se u poslu da bi vas neko preporučio za narednu firmu gdje bi mogli ostati. Također i tu se morate dokazivati da bi sa ugovora na određeno prešli na neodređeno vrijeme", pojasnila je Fazlović.