Direktor Federalnog zavoda PIO: Vlasti moraju donijeti novi zakon, odlaganje vuče posljedice
Krnjić je kazao kako je šteta što novi prijedlog zakona nije dobio dovoljan broj glasova u Domu naroda Parlamenta FBiH s obzirom na to da je trebao bit usvojen prije početka ove godine.
"Postojeći zakon iz 1998. godine je prevaziđen i pravi društvenu štetu i nepravdu u visini penzije. Rashodi za penzije rastu i samim tim raste i trošak u BDP-u", rekao je Krnjić.
Kako kaže, vlasti u FBiH trebaju u najskorijem mogućem roku donijeti novi zakon o PIO-u jer se s postojećim "ne može dugo bez posljedica".
"Rashodi rastu postepeno i vremenom će rasti zbog toga što su penzije napuhano i nerealno visoke u odnosu na stare, ali i mogućnosti ekonomije društva. U neko skorije vrijeme, ako bude donesen novi zakon, odlaganje neće napraviti neku nepopravljivu štetu, ali je šteta ipak tu. Mi nećemo zbog toga propasti", zaključio je Krnjić.
Delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Aner Žuljević kazao je za Klix.ba kako je dobro što novi zakon o PIO-u nije dobio podršku Parlamenta FBiH, jer se radi o veoma lošem zakonu.
"Ovaj zakon znači manje penzije za sve ljude koji će otići u penziju nakon što on stupi na snagu, u odnosu na to da odu u penziju prema trenutnom zakonu. Dakle zakon je potpuno nepravedan. To treba ljudima jasno reći. Zakon je nepravedan i na štetu je gotovo svih budućih penzionera", rekao je Žuljević.
Kako kaže, nastavnici, učitelji, radnici u realnom sektoru, policajci, ljekari... svi oni će imati manje penzije ako ovakav zakon bud usvojen. Dodaje da SDP nikada neće podržati da se urušava ionako loš standard penzionera.
"Vlada koju je vodio SDP dva je puta povećala penzije i sada ovi iz SDA očekuju da mi glasamo da se penzije smanje. Pa to je potpuno iracionalno. Premijer Fadil Novalić je priznao u Domu naroda da ovaj bod 13,6 znači manje penzije u budućnosti", rekao je Žuljević.
On ističe da se ovaj zakon prije svega odnosi na buduće penzionere o kojima SDP govori i za koje se bori. Kako kaže, trenutni penzioneri također imaju razloga za strah da će i njihove penzije biti smanjene, jer bi ovakav zakon vrlo brzo bio oboren pred Ustavnim sudom.
"Budžet FBiH nije garancija za redovne isplate penzija. To je mit. Budžet je nelikvidan i deficit je prevelik da bi mogao preživjeti dodatni deficit iz PIO fonda. To bi dovelo do toga da se penzije isplate možda jedan mjesec na vrijeme, ali bi onda sve drugo iz budžeta kasnilo i onda bismo došli u velike probleme", kazao je Žuljević.
Žuljević ističe da ova vlast, svjesno ili ne, dovodi u sukob penzionere s invalidima ili boračkim kategorijama te da je nama potrebna reforma koja će istinski osigurati da se anomalije iz postojećeg zakona isprave koliko je to moguće.
"Ovaj zakon samo stvara dodatne probleme i ne rješava postojeće. Što se tiče SDP-a, mi ovaj model nećemo podržati nikada, jer nije pravedan i nije održiv. Sve što se dešavalo u vezi s ovim zakonom još jednom potvrđuje kako je koalicija SDA, SBB-a i HDZ-a doživjela politički bankrot i najpoštenije bi bilo da Fadil Novalić podnese ostavku jer očito više ne postoji većina koja podržava njegovu Vladu", zaključio je Žuljević.