Direktor SKB Mostar tvrdi da je 40 osoba na respiratoru, a Krizni štab ima podatak o 16
![Foto: G. Š./Klix.ba](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_220125148.jpg?v=1)
Direktor Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar Ante Kvesić u razgovoru za TV Herceg-Bosne jučer je kazao kako trenutačno u toj bolnici ima 40 pacijenata na respiratoru, te da je samo jednom u pandemiji taj broj bio veći.
"Mi smo ovaj vikend imali preko 30 prijema, samo na Covid odjelu. To su oni koji imaju tešku kliničku sliku i koji imaju potrebu za kisikom, njih premještamo na korona odjele. Sada na svakom odjelu imamo i korona odjele. Na nekom nižem nivou su opremljenosti ali sad na svakom spratu imamo covid pacijente“, kazao je prvi čovjek SKB-a Mostar.
Međutim broj osoba na respiratoru o kojem kao i broju covid bolesnika u toj bolnici svakodnevno izvještava Štab kantonalnog ministarstva zdravstva je više nego za duplo manji.
Tako je prema njihovom izvještaju od 25. januara, trenutno na respiratoru 16 osoba, a prema podacima koji su za protekli vikend ažurirani jučer bilo 17 osoba na respiratoru, kao i 20. januara.
Prema istim podacima je 19. januara u SKB-u Mostar bilo 16 pacijenata na respiratoru, a dan ranije 13, dok u prvoj sedmici januara na respiratoru nije bilo više od 10 pacijenata.
Prema evidenciji Štaba ministarstva zdravstva HNK u SKB-u Mostar broj oboljelih na respiratoru nikada nije dosegao 40 pacijenata.
Kontradiktorne informacije o broju osoba na respiratoru za hercegovačke medije su iz SKB-a Mostar naknadno pravdali navodima da je je čak i više od 40 osoba u toj zdravstvenoj ustanovi na respiratoru, ali da se u taj broj računaju covid pozitivni i post covid pacijenti.
Također je zanimljiva informacija da je SKB Mostar limitirao Domove zdravlja na mogućnost da samo 10 PCR testova koriste dnevno, zbog tehničkih problema, a kasnije pojedinim medijima objašnjavao kako nije u pitanju smanjena zaliha testova, nego limitiranje po uzoru na evropske centru koji se time bave i veliki obim posla.
Uz sve navedeno građani jedino znaju da PCR test ne mogu uraditi bez teške kliničke slike ili "dobre veze" , te da trebaju izdvojiti novac za antigensko testiranje kako bi znali imaju li koronavirus.