"Đavo je u detalju": Ministrica vanjskih poslova BiH u dubokom ofsajdu usred Beograda
"Znam je dugo. Ona je s nama decenijama i ima ogormno iskustvo u diplomatiji. Isto tako uvjeren sam da će se desiti poneki gaf. Turković je bila van BiH i ne poznaje dovoljno unutrašnju situaciju, a đavo je u detalju i dešavat će se ovakve stvari. Nije pročitala, niti je bilo ko osim članova Predsjedništva BiH pročitao materijal koji se odnosi na Program reformi BiH. Znao sam neke bitne detalje jer mi je to rekao Šefik Džaferović, ali nisam imao integralni dokument Programa reformi BiH", rekao je tada Izetbegović.
Posjeta Srbiji
Tokom obilježavanja 20. godišnjice gencoda u Srebrenici te komemoracije i dženaze žrtvama 11. jula 2015. godine došlo je do incidenta kada je dio prisutnih prema Vučiću bacao kamenje i flaše s vodom.
To je prvobitno u Srbiji ocijenjeno kao napad na tadašnjeg premijera, a današnjeg predsjednika Srbije. Nadležni u BiH su poveli istragu o cijelom slučaju, a u međuvremenu su se u Srbiji dogodili određeni procesi koji bacaju opravdanu sumnju na cijeli slučaj. Nakon incidenta u Potočarima 2015. tog dana, ali i u narednom periodu, sve se manje pričalo o suštini, a to su žrtve i godišnjica genocida, a sve se više pričalo o napadu na Vučića.
Naravno, nema ništa sporno u tome da ministrica osudi napad na bilo koga ukoliko je napad dokazan, to i jeste za osudu. Međutim, u slučaju na koji se referirala ministrica Turković, posmatrano iz prespektive države Srbije, može se čitati da je BiH odgovorna i da priznaje da je neko planirao napad.
A ministrica Turković je kazala sljedeće:
"Kada je u pitanju nemio događaj iz Srebrenice. To je nešto što se nije smjelo desiti, mislim da kad neko dođe s dobrom voljom ne bi trebalo da se desi incidentna situacija. Međutim, niko ne može imati totalnu kontrolu, neke stvari iskliznu, neka događanja iskliznu, to je nešto što ne nailazi na podršku većine državljana BiH. Činimo napore da svako ko dođe bude dobrodošao, posebno onaj ko dođe s dobrim namjerama, ko pruža ruku, mislim da ta ruka treba da naiđe na ruku s druge strane, koja će biti pružena. To je princip koji njegujemo i mislim da će tako biti u budućnosti", kazala je Turković.
Izjavu ministrice Turković pogledajte od 2:28 na videu:
Priznanja policajaca iz Srbije
Ministrica Turković je u pravu. Napad se nije smio dogoditi, ali to je možda i pitanje za policijske strukture u Srbiji. Naročito nakon što je Upravni sud u Beogradu donio presudu da je policajac Mladen Trbović nezakonito uklonjen iz službe. A iz službe je uklonjen jer je zviždač, odnosno jer je zajedno s kolegom Milanom Dumanovićem otvoreno progovorio da su 2015. u Potočarima za vrijeme komemoracije boravili bez službenih legitimacija i oružja po nalogu pretpostavljenih te da su snimali događaj.
Po povratku u Srbiju tražili su odgovor na pitanje zašto su pod čudnim okolnostima boravili u Potočarima i zašto je u zvaničnim izještajima navedeno da su boravili u Bajinoj Bašti i Loznici. Umjesto odgovora na svoja pitanja obojica su udaljeni iz službe. Ti potezi jasno ukazuju na to da postoji opravdana sumnja o upletenosti srbijanskih policijskih struktura u cijeli slučaj napada. U konačnici sam napad nikada nije službeno razjašnjen te je preuzimanje odgovornosti u ime BiH u najmanju ruku brzoplet i nejasan potez ministrice Turković.
Da li je i sada đavo u detalju ili je u pitanju nepromišljenost, nespremnost da tumači slučaj u cjelini ili nešto sasvim drugo nije jasno.