Nakon sedam mjeseci
10

Dobojsko tužilaštvo pokrenulo istragu u vezi izborne krađe u Tesliću

M. N.
Milan Miličević
Milan Miličević
Okružno javno tužilaštvo u Doboju pokrenulo je tek nakon sedam mjeseci istragu protiv Komisije za sprovođenje postupka opoziva načelnika općine Teslić, te izvršnog sekretara SNSD-a u Tesliću i delegata te stranke u Domu naroda NSRS Igora Bošnjaka, saopćio je SDS.
Srpska napredna stranka podnijela je krivičnu prijavu protiv Bošnjaka prije sedam mjeseci jer se, kako se navodi u prijavi, uoči referenduma o opozivu načelnika općine Teslić lažno predstavio kao povjerenik SNS-a i u ime te stranke sa lažnim pečatom predao spisak članova biračkih odbora i njihove zamjene, iako je visoki funkcioner lokalnog SNSD-a.

"U isto vrijeme je Komisija za sprovođenje postupka opoziva, sačinjena isključivo od članova SNSD-a, odbila da prihvati prijedlog članova biračkih odbora od legalnog i ovlaštenog predsjednika Srpske napredne stranke u Tesliću Momčila Gotovca. Komisija je također odbila spiskove članova biračkih odbora legalnih predstavnika Radničke partije, Penzionerske stranke i još nekoliko političkih subjekata u cilju da se SNSD-u osigura stopostotno učešće u većini biračkih odbora, a da se posmatračima zabrani uvid i fotografisanje zapisnika, također suprotno Izbornom zakonu i pravilima CIK-a.

Ovim nezakonitim odlukama su članovi te Komisije postali saučesnici u izvršavanju više krivičnih djela – sve u pripremi izborne krađe koja je počinjena u nekoliko biračkih odbora za vrijeme referenduma, što je predmet zasebne krivične prijave i istrage. Izborna krađa je pripremana i pokušana u većini biračkih odbora sastavljenih na gore pomenuti nelegalan način, ali su posmatrači SDS-a dobrom organizacijom i upornošću krađu na većini mjesta spriječili", navode iz SDS-a.

Prema njihovim riječima, MUP RS-a je po nalogu Tužilaštva ove sedmice izuzeo potrebnu dokumentaciju.

Podsjetimo, referendum za opoziv načelnika općine Teslić Milana miličevića održan je 3. marta. Glasanje je proteklo u uzavreloj atmosferi s brojnim optužbama o neregularnostima i pokušaja krađe glasova. Miličevića su "optužili" da nije provodio skupštinske odluke i nije sarađivao s institucijama RS-a.

On je sa svojim pristalicama dežurao cijelu noć ispred zgrade u kojoj je zasjedala Komisija za referendum kako ne bi bio pokraden, a u nekoliko navrata reagovala je i policija. Optužbe su pljuštale između SDS-a i SNSD-a. Nakon što je proglasio pobjedu, Miličević je najavio krivične prijave.

Tvrdi i dalje kako se izborna krađa dogodila na biračkim mjestima Vlajići, Očauš, Buletić C, Mladikovine A i Kamenica A, gdje su prema navodima SDS-a, aktivisti SNSD-a mijenjali vreće s izbornim materijalom uz pomoć pripadnika MUP-a. Najavio je tada izmjene izbornog zakona.

"Institucije Republike Srpske i vladavina zakona su na velikom ispitu u ovom slučaju – ukoliko se ne procesuiraju i kazne odgovorni za kršenje i krađu volje naroda – dovode se u pitanje svaki naredni izbori, legitimitet izabranih na takvim izborima, pravna država, kao i same institucije Republike Srpske, koje čine njene stubove poput MUP-a, tužilaštva i sudstva", poručili su iz SDS-a.