Dodik je rekao novinarima da referendum o ulasku u NATO podrazumijeva obavezu za političare u RS-u.
On je naglasio da srpski narod još nije zaliječio sve rane od NATO bombardovanja i ne može zaboraviti da se NATO svrstao protiv Srba u BiH i na Kosovu.
"Da li će se otići u NATO o tome će definitivno odlučiti narod u RS-u i to na referendumu", rekao je Dodik ističući da nisu u pravu oni koji govore da se takav referendum ne može održati.
On je naglasio da bez odluke RS-a ni BiH ne može ići ka NATO-u, a da se upravo to pitanje pokušava riješiti ustavnim promjenama.
"Pojedinačno, ne možemo da prihvatimo malverzacije oko knjiženja vojne imovine i rekli smo da gotovo nema problema sa lokacijama koje se nalaze u Republici Srpskoj, ali te vrste raznih ili sitnih i krupnih prevara koje smo doživljavali u prošlosti moramo da zaustavimo", rekao je Dodik.
Dodik je podsjetio da je još 2013. godine rečeno da će se pitanje vojne imovine rješavati u okviru ukupne imovine, te da bi to bilo dovoljno da se krene u Akcioni plan o članstvu u NATO-u /MAP/, odnosno na put ka pridruživanju.
On je rekao da se NATO posljednjih nekoliko godina dodatno polarizovao u funkciji nečega što bi moglo da ima štetu ili izloži određenim problemima Republiku Srpsku i srpski narod.
"NATO koji ulazi u konfrontaciju, prije svega, sa Rusijom dovodi nas u poziciju da se svrstamo na jednu ili na drugu stranu, a mislim da mi ne bismo smjeli da se svrstavamo, posebno ne protiv Rusije u tom nekom eventualnom, hipotetički gledano, sukobu", rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, sastanak u Varšavi, koji će biti održan za nekoliko dana, očigledno će poslužiti dodatnoj polarizaciji odnosa Zapad i NATO - Rusija.