Ciljane izjave

Dodik danima vapi za pažnjom javnosti u FBiH i stranaca: Manjak novca mu unosi nervozu

Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
...
Piše: N. Vasić
12.04.2023. u 12:24

U prethodnih nekoliko dana je bh. javnost bila fokusirana na formiranje vlasti u Federaciji BiH pa su tako zapaljive izjave Milorada Dodika uglavnom prolazile neopaženo, no ipak je konstantnim prijetnjama uspio ponovo postati problem broj jedan u državi.

Kako se bližio rok za formiranje Vlade FBiH, pažnja medija i građana je sve više bila usmjerena na konačni ishod u tom procesu te na iščekivanje visokog predstavnika Christiana Schmidta da donese rješenje. Osim toga, i presuda Suda BiH u aferi "Respiratori" je izazvala lavinu reakcija.

Sve to je učinilo da kratko odmorimo od Milorada Dodika i njegovih nategnutih izjava. To pak ne znači da se on nije trudio "isplivati" na vrh "novinskih stupaca". Baš naprotiv, bio je prilično aktivan u prijetnjama koje su njegov uobičajeni način rješavanja problema.

Prvo ćemo se osvrnuti na to šta je sve Dodik u prethodnim danima govorio kako bi skrenuo pažnju na sebe, a zatim i na potencijalne razloge njegove buke.

Rušenje države, veličanje RS-a i negiranje genocida

U prethodnih 15-ak dana i više mogli čuti izjave kao što je da će "RS postati nezavisna država" ili da ona već "živi život nezavisne države". No, s obzirom na to da smo navikli na ovakve izjave predsjednika RS, mnogi ga nisu ni uzeli za ozbiljno.

Dodik se zato potrudio pronaći drugačiji način da bude vidljiviji među građanima FBiH pa je "udario" na najveću bošnjačku stranku i njenog lidera. Poručio je da je uloga SDA maligna "jer je radila stvaranju sistema koji je trebalo da sve podredi njima" i da je Bakir Izetbegović kreten i politički luzer.

"SDA je takve stvari radila preko Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH u kojoj je bio znatan broj Srba koje su oni vrbovali, plaćali, pružali usluge i drugo. Uloga SDA je bila upravo ta i to smo gledali. Politički gledano, to je išlo i na štetu Bošnjaka", rekao je Dodik gostujući u emisiji Telering dodavši da je upravo zbog toga i eliminisan iz vlasti, prema njegovoj i želji Dragana Čovića.

Ovakva izjava bi u običnoj situaciji izazvala mnoštvo reakcija, no to se nije dogodilo.

Osim Dodika, pažnju je pokušala ukrasti i njegova vjerna saradnica Željka Cvijanović rasističkom izjavom da "u Sarajevu ima više Azijata i drugih sa dalekih destinacija nego Srba". Izjava je primijećena, ali su ipak u tom trenutku problemi u FBiH bili glasniji.

Dodik je zatim pribjegao svojoj oprobanoj metodi, a to je nažalost negiranje genocida u Srebrenici što je ponovio dva puta, u Banjoj Luci i zatim Prijedoru. Osim što to vrijeđa žrtve i porodice žrtava, takve izjave ostavljaju još dublje posljedice kao što je stvaranje i utvrđivanje radikalnog i nacionalističkog narativa u entitetu u kojem je predsjednik, ali i u onom drugom, kao reakcija na njegovo ponašanje.

Međutim, kako smo i na to od njega navikli i ne možemo ništa učiniti osim da se nadamo u Tužilaštvo BiH, reakcije javnosti nisu bile kao prvi put kada je negirao ovaj zločin.

Nakon dan-dva tišine ili kako bi to rekao Dragan Mektić "nema ga dva dana, potrbušio se i smišlja gadosti", Dodik je konačno došao do savršenog recepta - dovoljno zapaljive, a opet nove izjave koja do sada nije rečena. Poručio je kako Hrvate nagovara da zajedno sa Srbima izađu iz državnih institucija što je izazvalo mnoge reakcije.

Sve to je začinio sinoćnjom konferencijom za medije na kojoj je, iako vidno nervozan i uzvrpoljen, iznova poslao opasne poruke. Najavio je da od Cvijanović traži da prekine sve vježbe s NATO-om dok se ne završi ruska invazija na Ukrajinu, dok je Cvijanović najavila "zaleđavanje" odnosa Predsjedništva i Ministarstva vanjskih poslova BiH.

Zašto je Dodik ovih dana u konstantnom konfliktu?

Njegovo ponašanje u prethodnih nekoliko dana jasno pokazuje da pokušava targetirati sarajevske političare i diplomate riječima za koje je vjerovao da će izazvati reakciju. Krajnji cilj je kod Dodika rijetko samo jedan pa tako on svojim radikalizmom ujedno šalje poruku ostalim nacijama u BiH, međunarodnoj zajednici i svom narodu.

Iako je naizgled ničim izazvan, Dodik očigledno zna zašto to radi, a jedan od potencijalnih razloga je to što se šuška da visoki predstavnik Christian Schmidt sprema potpuno novi zakon o državnoj imovini. Dodik u takvoj situaciji osjeća da mora zaprijetiti ne bi li uplašio Schmidta.

Osim toga, kineski ugovori i krediti, koje je Višković dogovorio prethodne sedmice, uopšte nisu popularni među građanima jer je jasno da Kinezi imaju vrlo koristoljubive namjere i oštre penale u slučaju kašnjenja s ratama.

Nedostatak novca ga čini nervoznim, a ubrzo mu na naplatu dolazi i prodaja obveznica na austrijskoj berzi, kao i obveznica sa londonske berze, čija naplata se očekuje krajem godine. S obzirom na to da je Dodik u manjku nekoliko stotina miliona, nada se da će prijetnjama dobiti novac od međunarodne zajednice, s obzirom na to da su mu takve stvari do sada prolazile.

Međutim, EU je vrlo složna kada je riječ o nastavku blokade finansijskih projekata RS-u o čemu je i sam upoznat s obzirom na to da su sve njegove molbe odbijene. U takvoj situaciji, gdje je "dotjerao cara do duvara", on ne samo da svojom galamom prijeti, nego pokušava i sakriti finansijske probleme koji mu se "smiješe".

81