Zapaljive izjave
205

Dodik iz Budimpešte zaprijetio Tužilaštvu BiH zbog 9. januara: NSRS će zabraniti bilo kakvu istragu

Piše: A. L.
Foto: X
Foto: X
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Budimpešti da bi na prvoj narednoj sjednici Narodne skupštine RS-a trebalo donijeti zakon kojim će biti zabranjene bilo kakve istrage za bilo koju osobu na prostoru RS-a u vezi sa obilježavanjem 9. januara.

Komentarišući nalog Tužilaštva BiH Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) BiH da ispituje poslanike o aktima Narodne skupštine, Dodik je upitao ko su ti koji žele da zabrane obilježavanje 9. januara.

"Pa šta ako se to njima ne sviđa? Ne sviđa se ni nama 1. mart. I ko su oni da nam govore šta ćemo mi slaviti i da im se ne sviđa što smo obilježili Sretenje? Ali, zato jure svi u američku ambasadu 4. jula, kada se obilježava Dan nezavisnost SAD. Iz Sarajeva tog dana niko nije odsutan i niko nije na godišnjem odmoru. Svi su dvorištu ambasade, tamo čekaju da ih neko od Amerikanaca vidi", izjavio je Dodik za RTRS i Srnu, nakon sastanka sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Dodik je rekao da, kada Srbi kažu da je Sretenje jedinstven praznik, onda ih optuže da su remetilački faktor.

"Naša ponuda je i dalje - vratite nas na Dejtonski sporazum, na slovo Dejtona. Vratite nas na početak dejtonske implementacije", napomenuo je on.

Dodik je rekao da RS prihvata BiH koja ima tri ministarstva, zajedničko Predsjedništvo i u kome je Vijeće ministara pomoćni organ Predsjedništva.

On je rekao da je prihvatljiva Parlamentarna skupština, ali da je protiv skupštine BiH.

"Šta mislite, da treba da prihvatimo to što vi hoćete? A usput je i protivustavno i protivdejtonsko. I mi smo onda loši, a vi dobri momci?! To ćete gledati u nekom drugom filmu. U ovom našem filmu ćete gledati neki drugi razvoj situacije", poručio je Dodik.

Podsjetimo, Dodik pred Sudom BiH iščekuje prvostepenu presudu zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, a ove sedmice će biti iznesene završne riječi. Nakon toga ubrzo se očekuje i izricanje prvostepena presuda, koja bi u slučaju osuđujuće presude mogla značiti i zabranu bavljenja politikom na određeno vrijeme.