Nema nazad
232

Dodik je prešao Rubikon i povratka na staro stanje u Bosni i Hercegovini ne može biti

Piše: F. H.
Ilustracija: Klix.ba/ A.L
Ilustracija: Klix.ba/ A.L
Potezi koje je Milorad Dodik zajedno sa SNSD-om i partnerima povukao nakon što je prvostepeno osuđen pred Sudom Bosne i Hercegovine su označili raskid sa dosadašnjim načinom vođenja politike u državi i ulazak u novu eru u kojoj Dodik ne može biti sugovornik.

Cezar je sa svojom XIII legijom u januaru 49. godine prije nove ere prešao rijeku Rubikon čime je ušao u direktni sukob sa rimskim Senatom. Milorad Dodik sigurno nema kvalitete Cezara, ali je prešao Rubikon i za njega političkog povratka nema.

Političke borbe u Bosni i Hercegovini su često bile vrlo intenzivne i dinamične, ali dok su bile u okvirima Ustava Bosne i Hercegovine i zakona, bilo je uvijek prostora za razne razgovore koji su često organizovani u "kafanama" i dovodili su do kakvih-takvih rješenja.

Milorad Dodik je nakon presude koja je kao i svaka presuda bila individualna i u kojoj je samo on proglašen krivim odlučio da privatne prave probleme pretvori u napad na ustavno-pravni poredak države i time je učinio korake kojima je prešao svojevrsni Rubikon odnosa u Bosni i Hercegovini.

Dodik je i nakon sudske presude i pokretanja napada na ustavno-pravni poredak države nastavio da u svojim javnim govorima poziva na razgovor. Ono što nije jasno je i dalje ko bi mogao i o čemu razgovarati s Miloradom Dodikom. Presude suda ne mogu biti predmet političkog razgovora, a još manje mogu to biti reakcije na akte kojima su napadnuti ovlasti Bosne i Hercegovine.

Institucije Bosne i Hercegovine, a zatim i međunarodni garanti Dejtonskog sporazuma i mira u državi će na kraju da zaustave politiku Milorada Dodika, ali nakon toga ne smije biti povratka na staro stanje gdje se Dodika gledalo kao nekoga sa kim se mora, a često se govorilo i da se može raditi.

Potezima koje je povukao Milorad Dodik je sebe eliminisao iz normalnog političkog života u državi, ali je i trajno promijenio izgled političkog pejzaža države. Razgovori u kafanama nakon kojih bi Dodik dobio političke ustupke, a onda on zauzvrat ne bi blokirao napredak države sada moraju biti stvar prošlosti.