O radu SIPA-e
142

Dodik još nije uhapšen, ali ovi primjeri potvrđuju da gubi i da njegove prijetnje ne prolaze

Piše: S. H.
Foto: Pixsell
Foto: Pixsell
Ključno pitanje na koje još nema vidljivog rezultata jeste privođenje predsjednika entiteta Republika Srpska (RS) Milorada Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika entitetske skupštine Nenada Stevandića.

Država još na tom primjeru treba dokazati da nema nedodirljivih, no u iščekivanju izvršavanja naloga državnog pravosuđa vrijedi izdvojiti nekoliko ključnih trenutaka u posljednjih nešto više od mjesec dana.

Od prvostepene presude protiv Dodika 26. februara, kada je samo dan kasnije krenuo s novim krivičnim djelima, konkretno napadom na ustavni poredak države, predsjednik RS-a je zakonima, odlukama, porukama i izjavama kreirao vjerovatno najveću političku, ali i sigurnosnu krizu u državi.

I mada Dodik kontinuirano ponavlja kako želi razgovor, odnosno neku vrstu pregovora, pokušavajući pravosudni proces pretočiti na polje politike, treba podsjetiti da je prije 40 dana prijetio svim zaposlenim u pravosudnim institucijama države, a koji su iz RS-a, da napuste svoje poslove.

Čak je prijetio i oduzimanjem imovine ukoliko ne postupe po naredbi. Zatim je donio zakone (koje je Ustavni sud države brzo stavio van snage) kojima zabranjuje rad SIPA-e, ali i Suda i Tužilaštva BiH na području RS-a.

Potom je pokušao potpuno minimizirati i učiniti besmislenom SIPA-u, prijetnjom da će pripadnike te agencije hapsiti ukoliko samo budu uočeni u RS-u.

U međuvremenu niko iz pravosudnih državnih institucija nije napustio svoj posao i prešao u entitetske institucije vođen slatkim obećanjima Dodika i vlasti u RS-u, uprkos prijetnjama.

Iz SIPA-e je u entitetski MUP prešlo ukupno šest osoba, od kojih polovina pred penziju ili su već bili pod suspenzijom. SIPA je nastavila raditi i nije obezglavljena iako je direktor Darko Ćulum podnio ostavku, koja istina još nije prihvaćena. Međutim, akcije se provode i agencija funkcioniše uprkos pokušajima da se njihovo djelovanje u RS-u minimizira.

No SIPA je samo u posljednjih mjesec dana izvršila nekoliko akcija na području RS-a, uz asistenciju policije RS-a i po naredni državnog tužilaštva. Dodik nije uhapsio nikoga niti je bilo kome zabranio rad.

U konačnici Dodik, kao i Višković i Stevandić se vidljivo plaše da će u nekom trenutku biti privedeni, ma koliko se predstavljali hrabrima. No maksimalno pojačano obezbjeđenje, kamufliranje kretanja helikopterom ili avionom, kojima pokušava prkositi drzavnim policijskim službama ipak pokazuje da Dodik nije miran niti siguran od hapšenja.

U međuvremenu traži na sve načine trenutak da pregovara, da politički trguje. No država tek treba pokazati da neće odustati od izvršenja naredbi institucija.