Pismo UN-u
213

Dodik kritikovao SDA: Bošnjaci odbijaju sprovesti sve odluke jer žele Hrvatima birati predstavnike

D. Be.
Foto: F. K./Klix.ba
Foto: F. K./Klix.ba
U Izvještaju bh. entiteta Republika Srpska koje je upućeno Vijeću sigurnosti UN-a, zvaničnici RS-a na čelu sa predsjednikom Miloradom Dodikom pobrinuli su se izvjestiti generalnog sekretara Antonija Guterresa i o svom viđenju procesa izmjena Izbornog zakona BiH odnosno opstrukcija SDA u tom procesu.

Iako se nisu previše miješali u pregovore o izmjenama Izbornog zakona BiH, zvaničnici RS-a smatraju da je Stranka demokratske akcije glavni krivac za opstruisanje i neprovođenje sudskih odluka koje su od suštinskog značaja za izbore, kao i da su glavni kočničari izmjena Izbornog zakona.

"Drugi rizik po fer izbore prema Ustavu BiH i prava svakog konstitutivnog naroda je odbijanje Bošnjaka da sprovedu odluke Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava koje se tiču izbora. Bošnjaci odbijaju da sprovedu ove odluke - i to već godinama u nekim slučajevima - zato što žele da zadrže mogućnost da Bošnjaci biraju hrvatske predstavnike."

"Najnečuveniji primjer zloupotrebe izbor Komšića"

U izvještaju RS-a se ističe da je "najnečuveniji primjer ove političke zloupotrebe izbor Željka Komšića kao predstavnika hrvatskog naroda za člana tripartitnog Predsjedništva BiH u periodu 2006 -2014."

"Komšić je izabran prevashodno glasovima bošnjačkih glasača u FBiH, a pobijedio je kandidata koji je dobio većinu glasova značajno malobrojnijeg hrvatskog stanovništva u BiH. Komšićev izbor za "hrvatskog" člana Predsjedništva omogućio je Bošnjacima da imaju dva predstavnika u Predsjedništvu, dok Hrvati nisu imali nijednog."

U RS-u su pisali i o odluci Ustavnog suda BiH o Izbornom zakonu, pa tako navode da je prošle godine Ustavni sud BiH poništio odredbe Izbornog zakona BiH o izboru delegata u Dom naroda Federacije BiH.

"Svojom odlukom, Sud je naložio Parlamentarnoj skupštini BiH da donese izmjene i dopune zakona. Do današnjeg dana, poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH - naročito iz SDA i drugih bošnjačkih stranaka - nisu pokazali potrebnu političku volju da Izborni zakon usklade sa Ustavom BiH. Posljedično, čuju se pozivi nekolicine iz medija i međunarodne zajednice da visoki predstavnik jednostavno nametne ove izmjene. Međutim, sa stanovišta prava i čvrste politike, neophodni amandmani moraju da budu rezultat kompromisa u okviru BiH, a ne protivpravne odluke visokog predstavnika."

"SDA blokira izvršenje odluke o Izbornom zakonu"

Dalje se navodi da su odredbe Izbornog zakona, koje je Ustavni sud nedavno stavio van snage, godinama omogućavaju dominaciju bošnjačkih stranaka u Domu naroda FBiH, suprotno ustavnim mehanizmima zaštite hrvatske parlamentarne manjine.

"Bošnjački politički lideri iskoristili su odredbe Izbornog zakona koje omogućavaju da "hrvatske" i "srpske" predstavnike izabere brojnija bošnjačka populacija, a ne njihov konstitutivni narod."

Lider jedne od hrvatskih stranaka, Božo Ljubić, osporio je ove odredbe pred Ustavnim sudom BiH, a Sud ih je proglasio neustavnim u decembru 2016. godine, navodi se u Izvještaju RS-a.

"Uprkos činjenici da je izvršenje odluke Ustavnog suda esencijalno za funkcionisanje BiH i FBiH, SDA i druge bošnjačke stranke protive se usvajanju neophodnih izmjena i dopuna. Odbijaju da razmotre svaki zakon koji ne bi omogućio nastavak bošnjačke dominacije u Domu naroda FBiH. SDA i druge bošnjačke stranke moraju prestati da insistiraju na očuvanju njihove dominacije u Domu naroda FBiH i postići kompromis sa hrvatskim strankama."

U RS-u smatraju da nekoliko političara i komentatora, koji odbijaju potrebu postizanja kompromisa, se nadaju da će visoki predstavnik zanemariti ustavne procese i odlukom nametnuti traženi zakon.

"Ovo ne bi bilo ni zakonito ni mudro. Kao što ističe Lars Gunar Vigemark, specijalni predstavnik EU u BiH, reforma Izbornog zakona mora počivati na kompromisu domaćih stranaka. Ambasador Vigemark je izjavio: "Ne možemo nametati rješenja. Mislim da bi to bio korak unazad ako bi [visoki predstavnik] to učinio. Ovo je suverena zemlja."

"SDA odbija postići kompromis sa HDZ-om u vezi sa Mostarom"

Dodik i ostali predstavnici Republike Srpske smatraju da SDA blokira izvršenje odluke Ustavnog suda BiH iz 2010. godine o izborima u Mostaru, čime sprečava održavanje gradskih izbora

"Nažalost, SDA, najveća bošnjačka stranka u Mostaru, odbija da postigne kompromis sa HDZ-om, najvećom hrvatskom strankom, kojim bi se došlo do rješenja. Kao rezultat, građani Mostara ne mogu da glasaju na lokalnim izborima od 2008. godine."

Također su mišljenja da "SDA blokira izvršenje odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić - Finci

"U svojoj odluci u predmetu Sejdić - Finci iz 2009. godine, Evropski sud za ljudska prava odbio je odredbe Ustava BiH kojom pojedinci koji nisu pripadnici jednog od tri konstitutivna naroda u BiH ne mogu da se kandiduju za člana tročlanog Predsjedništva ili Dom naroda. Republika Srpska se već dugo zalaže za jednostavno rješenje za članove Predsjedništva BiH i Doma naroda iz Republike Srpske: nacionalni predznak bi se jednostavno ukinuo. Kada je riječ o nosiocima funkcija koji predstavljaju FBiH, Republika Srpska već godinama jasno stavlja do znanja da će prihvatiti svako rješenje o kom hrvatske i bošnjačke stranke u FBiH postignu saglasnost. Nažalost, SDA i druge bošnjačke stranke odbijaju svaki prijedlog usmjeren na to da se spriječi da dva člana Predsjedništva predstavljaju Bošnjake, a nijedan ne predstavlja Hrvate. Zbog tvrdoglavog stava SDA o ovom pitanju, BiH ne izvršava odluku u predmetu Sejdić - Finci više od osam godina."

Iz RS-a imaju negativan stav i prema Međunarodnoj zajednici jer smatraju da nije osudila bošnjačke stranke zbog odbijanja da se ove presude sprovedu.

O čemu su predstavnici ovog entiteta još pisali u Izvještaju pročitajte na sljedećem linku.