O svemu pomalo
58

Dodik: OSA me tretira kao najveći problem, zastava RS-a će biti gdje budem sjedio

Klix.ba
Foto: H. M./Klix.ba
(Foto: H. M./Klix.ba)
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik na konferenciji za medije u Administrativnom centru Vlade RS u Istočnom Sarajevu je ponovio ranije iznesene stavove o visokom predstavniku u BiH, poštivanju originalnog Dejtonskog sporazuma te zaštiti interesa Republike Srpske.

"Želim da se primijeni Ustav BiH, aneks IV Dejtonskog sporazuma koji je jasno utvrdio nadležnosti organa na zajedničkom nivou. Zajednički nivo će biti termin koji ću od svojih kolega tražiti da se upotrebljava. Želim da radimo u skladu s onim što je napisano, a ne ono što su nečije želje", kazao je Dodik.

On je naglasio da njegova politika na mjestu člana Predsjedništva BiH neće biti "tuk na utuk", već politika čistog računa.

"To znači da se uvažava da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri naroda. RS je dala teritoriju i određene nadležnosti za BiH i zato je bilo moguće potpisati Dejtonski sporazum. Visoki predstavnici su vršili pravno i političko nasilje nad predstavnicima Srba namećući rješenja i lažno iznoseći činjenice na međunarodnom planu. Sve što su radili radili su mimo Aneksa IV koji je u Dejtonskom mirovnom sporazumu. Moć međunarodnog faktora je bila tada pristuna i nije je bilo moguće zaustaviti", kazao je predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Dodik je kazao da je RS, ko je god predstavljao, izdržala nalet međunarodnog faktora.

"Bošnjaci su naviknuti da im međunarodna zajednica odrađuje poslove, a ta praksa će prestati. Dogovor će biti moguć samo između nas. Pratit ću, bilo gdje da se pojavi predstavnik međunarodne zajednice da nameće nešto, i tražiti od Predsjedništva BiH da se ogradimo od takvih osoba. Ja sam za potpuno uspostavljanje suvereniteta BiH u skladu s Dejtonskim sporazumom u cjelini", izjavio je on.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH smatra da je intervencionizam međunarodne zajednice doveo BiH u poziciju da je dobro tržište samo za zemlje u okruženju "s patuljastom privredom koja ne može da bude konkurent."

"To je upereno protiv svakog čovjeka, i Srbina i Hrvata i Bošnjaka i svakog drugog čovjeka. To je monopol međunarodnog intervencionizma i pozivam sve da se odupremo tome. Ako Bošnjaci i Hrvati hoće da održe dejtonsku BiH, onda moraju štititi domaću proizvodnju", rekao je Dodik.

On smatra da je jedini izvršni organ na nivou BiH zapravo Predsjedništvo BiH.

"Politička odluka Bošnjaka da pokušaju napraviti Vijeće ministara kao vladu jeste prošla u nekom dijelu, ali Vijeće ministara nije vlada, već pomoćni organ Predsjedništva BiH. Predsjedništvo BiH utvrđuje politiku koju provode drugi organi", istakao je Dodik.

Tokom svog izlaganja u Istočnom Sarajevu dotakao se i Obavještajno-sigurnosne agencije za koju je kazao da nema njegovu podršku.

"OSA nema nikakvu podršku, niti moju, niti RS-a. OSA je pratila funkcionere RS-a i činila zlo RS-u jer je uputila lažne informacije o paravojnim i parapolicijskim organima u RS. Preko toga neću preći. Predsjedništvo BiH utvrđuje platformu za djelovanje OSA-e, a toga nema posljednje tri godine. Na osnovu čega su djelovali i vršili represivne radnje prema funkcionerima RS-a? Mislim da mene kao člana Predsjedništva BiH ta OSA tretira kao svoj najveći problem. Neću dozvoliti da otuđena birokratska struktura bude jača od legitimno izabranih predstavnika Bošnjaka, Srba i Hrvata", zaključio je Dodik.

Dalje je istakao da će pozvati kolege u Predsjedništvu BiH da se uvede red u službama BiH gdje je, kako je kazao, uposleno više od 23 hiljade ljudi.

"Početkom 2000. bilo ih je 3.500 hiljade, 23 hiljade primaju plate iz budžeta BiH, to je ozbiljan balans svakom Srbinu, Bošnjaku, Hrvatu, RS, FBiH i BiH. To nam ne treba. To se mora, kako je predviđeno, pokušati dovesti u okvire Reformske agende i vjerujem da će moje kolege prihvatiti neka rješenja koja ću ponuditi", rekao je Dodik.

Kazao je da će od ponedjeljka obaviti konsultacije sa Šefikom Džaferovićem i Željkom Komšićem kako bi došli do dnevnog reda prve sjednice Predsjedništva BiH.

"Ne znam kada će to biti, ali nema razloga da u narednih 10 dana imamo i prvu sjednicu. Predložit ću izmjene Poslovnika o radu Predsjedništva, koji je do sada bio jači od Ustava BiH. Niko ne može reći da je Poslovnik sveta indijska krava koju niko ne smije dodirnuti. Ne želim prijetiti niti držati lekcije, ali moraju znati šta ja želim kao legitimni predstavnik RS-a, želim da se RS uvažava, da ću odustati od bilo kakvih spekulacija i da neću raditi na štetu bilo kojeg građanina ili naroda u BiH", naveo je.

Član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda je potcrtao da zastava entiteta RS mora biti svugdje gdje on sjedi.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik pozvao je da se Bosna i Hercegovina, formirana na principu reprezentativnosti naroda, vrati na izvorni Dejton.

"Dosadašnja praksa je nekorektna prema srpskom narodu. Zastava BiH je nametnuta odlukom visokog predstavnika. Tako ispade da srpski član Predsjedništva BiH djeluje pod zastavom BiH i FBiH, a njegove zastave nema. To neću. Ne sporim da se istakne zastava BiH, ali želim da tu bude i zastava RS-a koja je legitimna i legalna. Ja neću da budem ikebana koja će primjenjivati dosadašnje nakaradne prakse. BiH ima šansu ako je zemlja zajedničkih čistih računa svih", zaključio je on.

Upitao se zašto građanski princip nije primjenjen u Belgiji, sjedištu Evropske unije.

"Oni su podijeljeni zato što jedni govore holandski, a drugi francuski jezik. Oni ne mogu da formiraju vladu, a nama pametuju kako mi to da radimo. Mi nismo članica EU i ne moramo poštovati sve što dođe iz Evropske unije. Vjerujem da je to moguće, ali to će zavisiti ne samo od mog postupanja, nego i od drugih", kazao je on.

Napomenuo je kako će biti uporan u traženju da se predstavnici koji dobiju posao odgovorno ponašaju prema Republici Srpskoj.

"Glavno mjesto utvrđivanja politike jeste da se poštuju odluke koje donese NSRS. Predsjedništvo nije nadređeno RS-u. Mi nećemo ništa raditi i tražiti da se uradi protiv Bošnjaka. Ukoliko se rado nešto protiv nas, ja smatram da imam pravo da ne budem korektan prema drugima", kazao je Dodik.

Naveo je kako je za njega neprihvatljiva odluka vlasti Kosova o uvođenju stopostotnih carina, da to govori o aroganciji vlasti u Prištini i krši međunarodni sporazum.

"To je rezultat napora Evropske unije, kako bi zemlje bile pripremljene za tržište EU. Riječ je o istim uslovima za sve, a sad to krši Priština. Bosna i Hercegovina kao i do sada neće priznati Kosovo. Odluka o uvođenju carina na Kosovu je uperena prema srpskom stanovništvu na Kosovu. Oni gube poslove, na taj način gube smisao života. U jednom periodu možete očekivati masovni egzodus, na čemu vlasti Kosova rade. Ovo je poruka i nama da možemo da se ponašamo kako hoćemo i da ne poštujemo regionalne sporazume. Ja ću tražiti da zaštitimo naše interese", istakao je on.

Naveo je da 28. novembra ide u Srbiju, gdje je pozvan na ceremoniju.

"Tamo ću imati priliku da razgovaram sa Aleksandrom Vučićem u svojoj novoj ulozi člana Predsjedništva. Nisam uspio da razvijem agendu svojih kontakata i posjeta, obiman posao je to", rekao je Dodik.

Predsjednik SDNS-a, prema njegovim riječima, nema kontakt niti sa jednom strankom iz FBiH osim HDZ-a BiH.

"Mi smo legitimni predstavnici Republike Srpske i kao takvi ćemo se pojaviti u zajedničkim institucijama. Nikakvu koaliciju mi ne pravimo o tom pitanju. Mi uzimamo svoj dio reprezentacije, očekujem da me obavijeste o tome. U kontaktu sam sa Čovićem, i njemu sam rekao da me obavijesti o tome ko je većina na federalnom i državnom nivou", kazao je Milorad Dodik.