Dodik: Zbog Ukrajine nas žele disciplinirati, zakon o državnoj imovini nikad neću podržati
Dodik je kao član Predsjedništva kazao da u Sarajevo nikad nije ni želio doći, ali da su prilike bile takve pa je morao. Potom se požalio da je na sceni frontalni napad na RS, ustvrdivši da se rat u Ukrajini koristi kako bi "veliki disciplinirali male".
Potom je govorio o zakonu o nepokretnoj imovini RS-a. On smatra taj entitet ima pravo na svoju imovinu, ponavljajući da država nema svoju imovinu. On je na taj način negirao i Ustavni sud BiH i njegove odluke o tom pitanju. Naravno, on tvrdi da je sud sve odluke donio politički.
Tokom obraćanja Bošnjake ponovo svodi na vjerusku skupinu, nazivajući ih muslimanima. Za strance je kazao da su se udružili s Bošnjacima kako bi na državnom niovu donijeli zakon o državnoj imovini.
Podsjetimo, prije nekoliko mjeseci je visoki predstavnik Christian Schmidt pokrenuo inicijativu i poslao pozive političkim predstavnicima, ali i stručnjacima da se radi na izradi državnog zakona o imovini.
Dodik je danas u Banjoj Luci potvrdio da on i njegova stranka nikada neće pristati na takav zakon niti će učestvovati u njegovoj izradi.
"Kada se prvi zakon o državnoj imovini donese na državnom nivou, to će značiti da se odričemo imovine RS-a", kazao je Dodik.
Lideru SNSD-a smeta i ne može da se pomiri s činjenicom da u Ustavu piše kako BiH nastavlja princip kontinuiteta te je titular cjelokupne državne imovine. Dodik svoje argumente traži u teritorijalnoj raspodjeli u Dejtonu gdje RS-u pripada 49 posto teritorija, a FBiH 51 posto. I tu je i suština problema, jer Dodik BiH posmatra od 1995. i Dejtona kada je riječ o imovini ali i drugim pitanjima, a zanemaruje da je BiH nezavisna postala 1. marta 1992. te da je nastavila baštiniti prava i obaveze koje je imala kao socijalistička republika u okviru SFRJ.
Podsjetimo, poslanici u NSRS danas bi trebali podržati ideju Milorada Dodika da se blokira i učešće BiH u međunarodnom sistemu testiranja učenika osnovnih škola PISA. Vlast RS-a želi da rezultati testiranja budu posebno obrađeni za entitet RS, što u praksi vjerovatno znači da BiH ni ovaj put neće učestvovati u ovom međunarodnom testiranju.