Surova realnost
184

Dodikova priča o napadu na Republiku Srpsku očigledno važi samo za njega: To najbolje danas vidi Nešić

Piše: A. L.
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Da politički život ne poznaje ljudske osobine poput emocija ili prijateljstva, a da je za politički opstanak bitno ne osvrtati se nazad i često ne pružati ruku spasa najbolje je na svojoj koži osjetio bivši ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić.

On je uhapšen u decembru prošle godine. Ipak, za razliku od Milorada Dodika, za njim nema mnogo žaljenja među bivšim, a valjda i trenutnim koalicionim partnerima.

Dodik je samog sebe prije, a i poslije Nešićevog hapšenja branio riječima da to nije sudski proces protiv njega već protiv cijele Republike Srpske, a osim toga da su Sud BiH i Tužilaštvo BiH neustavni i da RS neće priznati njihove odluke.

To je posebno došlo do izražaja nakon prvostepene presude u kojoj je dobio šest godina zabrane obavljanja političkih funkcija i godinu dana zatvora.

Da je to ustvari samo paravan za branjenje samog sebe i da takva vrsta političke borbe ne važi za druge, najbolje dokazuje činjenica da Dodik, ali i ostali koalicioni partneri iz RS-a poput Nenada Stevandića ovih dana uopće ne pominju Nešića.

Nešić je u pritvoru ukupno tri mjeseca, a prije nekoliko dana je dobio produženje na dodatna dva mjeseca.

Dodik, Stevandić, ali i Radovan Višković ovih dana komentarišu sve i svašta, ali ne i slučaj Nešić. Oni se ne žele odazvati pozivima na saslušanja istog Tužilaštva BiH zbog čije istrage Nešić leži u pritvoru mjesecima. To pravdaju riječima da su Sud BiH i Tužilaštvo neustavne kategorije i da ne mogu suditi političarima i ljudima iz RS-a.

Ipak, na primjeru Nešića je očigledno da takvu priču ne zastupaju baš za sve, osim za sebe. To najbolje dokazuje da Dodik čitavu priču koristi kako bi izgradio "živi štit" od naroda Republike Srpske koji mu služi da bi odbranio samog sebe.

Da u nešto drugačijem pravcu ide u odnosu na njih, Nešić je pokazao na posljednjem ročištu za određivanje pritvora kada je između ostalog naglasio kako on "poštuje institucije Bosne i Hercegovine" i kako se "uvijek odazivao pozivima".

To se može tumačiti na različite načine, ali svakako da takva vrsta poruke može pokazati da nije u najboljim odnosima s Dodikom koji je nedugo nakon njegovog hapšenja kazao "ako je kriv, neka ga procesuiraju". Pa, zar Sud BiH može procesuirati političare iz RS-a?