Dok Dodik ruši ustavni poredak BiH iz Rusije mu šalju podršku: Odluka NSRS-a je logična
Kako stoji u saopćenju, Odluka Narodne Skupštine Republike Srpske o neprimenjivanju na teritoriji entiteta odluka Ustavnog suda BiH postala je "logičan rezultat nepravomjernih akcija samog Ustavnog suda".
"Sudeći po žurbi u kojoj je bio ukinut član 39. Pravila Ustavnog suda, ne isključujemo vanjskog uticaja na članove Suda. Argumenti o tome da Republika Srpska navodno blokira imenovanje srpskih članova Ustavnog suda se doživljavaju kao neozbiljne te izmišljene. U Federaciji BiH postoji sličan problem. Sjećamo se da u Mostaru dvanaest godina nisu se održavali izbori i nebo nije palo na zemlju. A koliko godina nakon završetka prethodnih izbora nije se uspijevala da se formira Vlada Federacije BiH? Onda samo od izabrane u skladu sa demokratskim normama Narodne Skupštine Republike Srpske zavisi kada i koga će ona izabrati za sastav Ustavnog suda. To je njena zakonska ingerencija". kažu iz ruske ambasade.
Dodali su da je istinito da u Ustavu BiH postoji stav o tome da odluke Ustavnog suda jesu konačne i obavezujuće.
"Ali ovo u situaciji Bosne i Hercegovine znači samo ono da moraju da budu besprekorne kako sa pravne tako i sa političke tačke gledišta dakle da vode računa o kamenu temeljcu Ustava BiH – jednakopravnosti tri konstitutivna naroda i dva entiteta BiH. Vidimo kakve temeljne probleme stvara drugi stav Ustava – o biranju dva člana Predsjedništva BiH iz Federacije BiH bez preciziranja načina izbora", dodaje se u saopćenju.
Navode da se vrlo štetnim smatra formalno sholastičko tumačenje Ustava i djelatnosti Ustavnog suda BiH, a kamoli kada odluka se donosi aritmetičkom većinom, šta omogućuje da se posredstvom učešća stranih članova Suda na pravni način ignorišu stavovi dva konstitutivna naroda te da se formira povoljna za svoje potrebe vlastita politička stvarnost.
"Iznuđena odluka Narodne skupštine daje osnov za pronalazak konstruktivnog izlaska iz nastale situacije, šta znači upravo početak rada Parlamentarne skupštine BiH na zakonu o Ustavnom sudu BiH. Takva mogućnost se sadrži u samom Ustavu. U tačci 1(d) člana VI direktno se govori o tome da za imenovanja koja se budu vršila nakon isteka perioda od pet godina od prvih imenovanja Parlamentarna skupština može zakonom predvidjeti drugačiji način izbora troje sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava“, istaknuto je u saopćenju.
Kako smatraju, donošenje ovakvog zakona u duhu dijaloga, uzajamnog poštovanja i kompromisa bez vanjskog uticaja će postati potvrda zrelosti strana u Bosni i Hercegovini za formiranje istinski suverene države, koja će obezbjediti povoljne uslove za trenutne i buduće generacije Bošnjaka, Srba, Hrvata kao i svih državljana Bosne i Hercegovine.