Dok drugi sve više testiraju na koronavirus, građani BiH sve teže dolaze do testova
Testova u našoj zemlji je sve manje, one zalihe koje su ostale racionalno se troše, a u Tuzli je ukinuto komercijalno testiranje PCR metodom.
Da Bosna i Hercegovina u mnogim stvarima "odskače" od ostatka svijeta pokazala je i pandemija koronavirusa, čemu je u znatnoj mjeri doprinio neuvezan sistem od kantona, preko Federacije pa do državnog nivoa. Jasne i ujedinjene strategije za borbu nema, testova je sve manje, a građani sve više iskazuju gnjev zbog činjenice da do procedure uzimanja brisa ne mogu doći.
Dok zemlje Evrope, ali i našeg bližeg okruženja, poput Srbije, idu u smjeru masovnijeg testiranja građana, snižavanja cijene PCR testova, ali i proizvodnje svog materijala za uzimanje i obradu briseva, u našoj zemlji se moralo okrenuti uštedama te racionalnom utvrđivanju statusa građana na SARS-CoV-2.
UKC-u Tuzla nedostaje testova
Proteklih dana direktor Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli Vahid Jusufović u razgovoru za Klix.ba javno je obznanio da imaju problem s nedostatkom PCR testova na koronavirus. Sada raspolažu sa okvirno šest hiljada komada, što je dovoljno za narednih 20 dana, ako uzmemo u obzir da dnevno obrade u prosjeku 300 briseva.
Uz racionalno trošenje zaliha koje trenutno imaju, odnosno testiranje građana strogo po indikacijama, donesena je odluka da se od ove srijede više ne vrše komercijalna testiranja u spomenutoj zdravstvenoj ustanovi. Razlog tome je u činjenici da su potrošili sav materijal za uzimanje i obradu briseva, a koje je tuzlanski UKC kupio iz vlastitih sredstava.
"Na početku pandemije, dok u Tuzlanskom kantonu nije bio zabilježen nijedan pozitivan slučaj, nabavili smo određene količine komercijalnih testova. Oni su potrošeni i nema smisla ostale trošiti za komercijalna testiranja. COVID bolnica ne smije ostati bez PCR testova. Ako ću birati između COVID bolnice i nečijeg putovanja na godišnji odmor, ja sam za ono prvo. Testova neće nestati za osiguranike. U toku je nabavka novih količina, različitim mehanizmima koji su dozvoljeni i u skladu su sa zakonom. U ponedjeljak dobijamo novi kontingent od dobavljača, donacija i slično", kazao je Jusufović.
U zavisnosti od količina koje nabave, Jusufović navodi da će se razmotriti i mogućnost vraćanja komercijalnih testiranja. Direktora kliničkog centra u Tuzli smo pitali koliko je u današnjem vremenu teško doći do novih količina testova uz pomoć kojih se vrši utvrđivanje SARS-CoV-2 statusa.
"U posljednje vrijeme postoji nekoliko vrsta PCR testova, ali nemamo definisane tačne standardizacije. Sve velike farmaceutske kompanije su počele proizvoditi različite tipove, međutim mi nemamo jasnu smjernicu od Svjetske zdravstvene organizacije o pouzdanosti takvih testova i koji od njih se u konačnici mogu smatrati validnim. Zvuči jednostavno danas doći do testova jer imate novac pa ih možete kupiti. Ali, to je u javnim ustanovama nemoguće. Samo jednom godišnje imate pravo za određeni test potrošiti do šest hiljada maraka za nabavku bez javne objave, a sve preko toga je krivično djelo", iznio nam je Jusufović dio odgovora te nastavio:
"Javna objava sama po sebi može trajati veoma dugo, a često i neizvjesno. Mi smo je već objavili, ali u međuvremenu tražimo donacije te od viših organa vlasti – kantona, federacije pa i države tražimo da se podijeli ono što dođe iz humanitarne pomoći i to na ravnopravan i adekvatan način, shodno broju stanovnika koji gravitira kantonu ili entitetu. Međutim, odgovorno tvrdim da to kod nas nije bio slučaj do sada. To se vidjelo i kod antivirotika - ništa nismo dobili, iako smo najmnogoljudniji kanton."
Bez strateškog planiranja
Jusufović navodi da problem u borbi s pandemijom koronavirusa u Bosni i Hercegovini predstavlja i izostanak strateškog planiranja.
"Svi govore da ovo neće proći tako brzo i mi već sada trebamo planirati određene količine medicinske zaštitne opreme koje trebaju čekati spremne za određena vremena. Nama je septembar za 20 dana, ulazimo u jesenski period, gdje dolaze i druge respiratorne infekcije. U strateško planiranje svi moraju biti uključeni, ne samo zdravstvene institucije, već i svi ostali", naglašava Jusufović.
Kada je riječ o testovima na koronavirus, ministrica zdravstva Tuzlanskog kantona Dajana Čolić nam kaže da su se na njihove nabavke, kao i ostali kantoni, u proteklom periodu oslonile na pomoć viših nivoa vlasti.
"Testove smo dobijali putem Federalne uprave civilne zaštite, kao i ostatak Federacije BiH. Testiranja po smjernicama i indikacijama će se i dalje raditi, a generalno proteklih dana smo dobili informaciju koju smo proslijedili prema zdravstvenim ustanovama i ona se odnosi na postojanje brzog antigenskog testa koji je registrovan u našoj državi u proteklom mjesecu i uz pomoć njega rezultat dobijate za 5-7 minuta. Novitet je i mi čekamo informaciju Svjetske zdravstvene organizacije o tome da li je on nešto što se može i treba koristiti. Ukoliko odgovor bude pozitivan, vidjet ćemo kako ćemo ga nabaviti u skladu sa zakonom. Njegova nabavna cijena je 30 KM, bez PDV-a", kazala nam je Čolić.
BiH bez masovnog testiranja
U našoj zemlji do danas je testirano ukupno 145.076 uzoraka, a SARS-CoV-2 je potvrđen kod 13.138 osoba. Iz Svjetske zdravstvene organizacije se zalažu za masovnije testiranje građana, što se prema broju uzetih uzoraka u našoj zemlji ne može reći da je slučaj.
Iz Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona navode da se u ovoj regiji naše zemlje radi sasvim dovoljan broj testiranja i to u skladu sa smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije.
"Uz dužno poštovanje, da me neko pogrešno ne shvati, ali nama osobe koje nemaju simptoma nisu interesantne. Nama su bitne osobe koje imaju simptome i zdravstveni radnici, jer ne možemo dozvoliti da osobe koje su bile u kontaktu s pozitivnim, a rade s pacijentima budu pozitivne. Naravno, osobu koja je bila bliski kontakt ne treba odmah testirati, ona po smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije, ide u izolaciju 14 dana i ukoliko ne razvije simptome može se smatrati oslobođenom" kazala nam je Jasmina Brkić-Džambić, epidemiologinja iz Zavoda za javno zdravstvo TK.
Na kraju vrijedi kazati i to da zemlje u našoj regiji i Evropi uveliko snižavaju cijene komercijalnih PCR testova kako bi građanima olakšale provjere zdravstvenog stanja, ali i putovanja, dok nadležni u Bosni i Hercegovini još ne razmatraju pojeftinjenja. Nasuprot tome, imamo slučaj, da zdravstvena ustanova, poput UKC-a Tuzla mora ukinuti ovakvu vrstu testiranja zbog nedostatka materijala.