Dok Drvar proglašavaju srpskim, ne vide da je tu sve manje i Srba i života i posla

Etničko favoriziranje i proglašavanje određenog grada eksluzivitetom jednog naroda, što je učinio ambasador Đorđević sa Drvarom naišlo je na oštre osude probosanskih političkih aktera.
Đorđević je otvorio konzularnu kancelariju Srbije u Drvaru i poručio "da će Drvar u perspektivi biti srpski grad, kao što je uvijek i bio".
Ohrabrio ga je Dodik, tvrdeći da je ambasador rekao istinu.
"Šta bi bio jedan grad u kojem živi 95 odsto Srba, nego srpski grad. U svakom slučaju Drvar jeste i ostat će, naravno srpski grad i ništa više. To što je on sad u Federaciji, ne znači da on nije srpski", naglasio je Dodik.
Naravno ni ambasador Đorđević ni Dodik nisu komentarisali niti spomenuli da je u Drvaru sve manje stanovnika, jer već godinama odlaze iz tog grada zbog teške ekonomske situacije.
U cijeloj općini Drvar živi tek nešto više od 7.000 ljudi, a i to su podaci popisa iz 2013. godine. S obzirom da je iz BiH u posljednjih pet godina otišao ogroman broj stanovnika, nema sumnje da je i Drvar mjesto odakle su ljudi odlazili.
U Drvaru se godišnje rodi nešto više od 30 djece, dakle tek jedan razred učenika. Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku zaposleno je 937 osoba, a prosječna plaća je 749 KM. Nezaposlenih je 1.101 osoba, a registrovano 1.449 vozila. U srednje škole prošle godine išlo je 175 učenika.
Odgovor Doidku i ambasadoru Đorđeviću uputili su direktno član Predsjedništva BiH Željko Komšić, ali i SDP. Poručili su da je Drvar bh. grad i da nema mjesta za etnički ekskluzivitet.
Vlast u Drvaru je SNSD.