Dok se vlast i građani bore protiv prihvatnih centara, migranti u Tuzli spavaju na otvorenom
Situacija je dodatno usijana nakon informacije da bi ovakav centar mogao biti formiran i u prostorijama rudnika u Bukinju. Ova dva lokaliteta odbile su lokalne vlasti Tuzle i Živinica te Skupštine Tuzlanskog kantona, uz mještane koji su jedinstvenog stava da migrantima treba pomoći, ali ne na način da se prihvatni centri formiraju u naseljenim područjima.
Demineri nisu mogli ući u kompleks Iako se činilo da će u veoma kratkom vremenskom periodu migranti završiti u nekadašnjoj kasarnoj u Ljubačama, to se još uvijek nije ostvarilo. Naime, postoje indicije da je ovaj kompleks miniran, što potvrđuju i postavljeni znakovi upozorenja.
Zbog toga je Vlada Federacije BiH Centru za uklanjanje mina BiH (BHMAC) izdala naredbu za izviđanje projekta deminiranja kasarne, međutim demineri u dva navrata nisu uspjeli ući u kompleks zbog mještana Ljubača koji su ih spriječili u tome, ali i činjenice da je glavna kapija zaključana.
"Kasarna je u našoj bazi podataka označena kao sumnjiva na mine i mi u svojim redovnim aktivnostima obilazimo taj prostor okolo, ali proteklih dana nismo mogli ući unutra. Kompleks je bio zaključan, a uz to su se i mještani okupili na samom ulazu. Sada čekamo dalje upute od Vlade FBiH i Ministarstva bezbjednosti BiH. Mi smo agencija koja izvršava naredbe i vidjet ćemo šta će se dalje dešavati", kazao je za Klix.ba direktor BHMAC-a Saša Obradović.
Kako će se dalje situacija razvijati mještani Ljubača i svih okolnih mjesnih zajednica ne znaju, ali su izričiti u tome da formiranje migrantskog kampa u ovom mjestu neće dozvoliti. Kako navode, jednom takvom kampu nije mjesto u Ljubačama u kojem živi više od dvije hiljade osoba, a uz to je i centar privredene zone.
"Nama nije jasno da će Vlada FBiH ostati pri svojoj odluci i nakon stavova i zaključaka koje su zauzela gradska vijeća Tuzle i Živinica, uz Skupštinu Tuzlanskog kantona. Mještani su organizirani na takav način da su u kontinuitetu u pripravnosti. Ukoliko bi se neko ponovo pojavio u blizini kasarne najmanje 100 mještana za desetak minuta dolazi na lokalitet. Bit ćemo do kraja istrajni i nećemo dozvoliti nikome ulazak", rekao je za Klix.ba predsjednik Mjesne zajednice Ljubače Dražen Vilušić.
Nehumani uslovi, diskriminacija, niske temperature... A dok se ne iznađe adekvatno rješenje za ovaj izuzetno kompleksan problem, migranti i izbjeglice koji se zadržavaju u Tuzli na putu ka boljem sutra, boravit će u nehumanim uslovima na Glavnoj autobuskoj stanici.
Migranti kroz Tuzlu prolaze već 18 mjeseci, a od ljeta ove godine plato u neposrednoj blizini autobuske i željezničke stanice pretvoren je u improvizirano naselje.
Nehumani uslovi u kojima nemaju ni mogućnost za obavljanje lične higijene zadesit će sve one iz koji pristignu u Tuzlu, a situaciju dodatno otežavaju i niske temperature zraka.
Migranti se trenutno jedino oslanjaju na pomoć dobrih ljudi, volontera i nevladinih organizacija koji su u skladu sa svojim mogućnostima uspjeli uspostaviti sistem usluga. Od volontera koji s njima borave saznajemo da je razina diskriminacije visoka, a psihosocijalna stanja migranata i izbjeglica su sve narušenija.
"Nažalost, postoji granica onoga koliko ljudsko tijelo može izdržati prije nego se prelomi. Još uvijek ne postoji sistemska strategija ni na jednom nivou šta učiniti s ovim ljudima. Mi dnevno imamo fluktuaciju od šezdesetak osoba u prosjeku, nekada je to više, nekada manje. Imamo veliki broj povrataka iz Unsko-sanskog kantona, a na stanici ih obično prenoći stotinjak", rekao je za Klix.ba jedan od volontera Danijel Vasilj.
Proteklih dana primjetan je dolazak ženskih osoba s djecom, a Vasilj navodi da se u ovim slučajevima angažiraju kapaciteti lokalnih organizacija i volontera te se pokušava po hitnom postupku osigurati hitan smještaj dok ih se ne primi u jedan od službenih prihvatnih centara.
Svima koji se zadese na stanici obezbjeđuju se i dva obroka dnevno, zatim odjeća, obuća, deke, higijenski proizvodi te u skladu s mogućnostima pruža i medicinska pomoć.
Vasilj navodi da je trenutno u pripremi i realizacija dodatnih usluga poput dnevnog boravka, vešeraja te sigurne kuće za porodice s djecom i povrijeđene, istaknuvši da je najpotrebnije obezbijediti organizirani smještaj od države, gdje će sve ove usluge moći biti pružene na human i dostojanstven način.
Tuzlanski volonteri, pored uključenosti u sve ove aktivnosti, pružaju i dodatnu uslugu praćenja ljudi u pokretu koji se nalaze na stanici, kroz mobilni tim koji prati dolaske u noćnim satima te osigurava deke i vreće za spavanje, informira organizacije i nadležne ustanove u kriznim situacijama, ali i uspostavlja koordinaciju između lokalnih organizacija, volontera i međunarodnih organizacija.