“Misija (EUFOR op.a.) je u zemlji od 2004. godine putem izvršnog mandata UN-a i osigurava sigurno okruženje i nastavlja osiguravati sprovođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Trenutno vojne snage broje 600 vojnika, a u rezervi je raspoređeno 3.500 osoba”, navedeno je.
Komandant vojne misije EUFOR-a u BiH general Alexander Platzer u novembru je kazao da je sigurnosna situacija u BiH stabilna, a također je spomenuo mogućnost angažmana dodatnih snaga u slučaju narušavanja mira. Tada je saopćeno da EUFOR ima dovoljno rezervnih snaga koje se po potrebi mogu angažirati u bilo kojem trenutku.
Rezervne snage bi mogle doći ih drugih zemalja Balkana, ali bi se mogao koristiti i KFOR s Kosova. Osim toga, još uvijek postoji strateška rezerva u potpunosti izvana. Po potrebi se može pozvati još 1.000 vojnika, a to se može i povećati.
"Pripremamo se za određene scenarije. Na godišnju vježbu ove godine kao rezervni sastav došlo je oko 700 vojnika. To je bila planirana vježba koja nam je pokazala da su EU i međunarodna zajednica sposobni djelovati", istaknuo je tada Platzer.
Također se govorilo i o mogućnosti proširenja lokalnih posmatračkih stanica EUFOR-a po cijeloj zemlji, takozvanih LOT kuća, "kako bi se što dublje sagledalo šta se događa". Ponude za to dolaze iz zemalja koje već daju vojsku. U principu, ako komandant EUFOR-a smatra da je ugroženo sigurno i stabilno okruženje, može samoinicijativno aktivno reagirati, a za to mu ne treba dopuštenje Brisela.
Treba istaći da je nedavno EUFOR u BiH ojačan rumunskim motorizovanim vodom koji se sastoji od oklopnih transportera, a također i vozila logistike i podrške.
U novembru 2021. godine produžen je mandat EUFOR-a u BiH. Naglašeno je kako to znači da će i dalje podržavati lokalne vlasti u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja, u tijesnoj saradnji sa agencijama za provođenje zakona i Oružanim snagama Bosne i Hercegovine.