U filmu "Most" su autentičnim snimcima prikazani život grada i bilo Mosta u prijeratnim vremenima, održavnje skokova ratne 1993. godine, njegova komunikacijska uloga u ratu te dani granatiranja i rušenja.
Devetog novembra 1993. godine, drugog dana intenzivnog granatiranja, Stari most je srušen. Potom, kao prijelazno rješenje, sagrađen je Inat most, koji je nastavio povezivati obale Neretve i građane Mostara.
Godine 1995. Predsjedništvo Skupštine Grada Mostara Republike BiH donijelo je odluku o ponovnoj izgradnji Starog mosta u interesu pomirenja svih građana Mostara, ali i svih naroda u BiH.
Zahvaljujući naporima tadašnjih domaćih političara, Svjetska banka i UNESCO, kao i brojne strane organizacije, vlade i nekoliko svjetskih državnika pomogli su obnovu Starog mosta kao spomenika mira i pomirenja u BiH. Prvu donaciju za njegovu obnovu uručio je tadašnji predsjednik Turske Süleyman Demirel.
U polusatnom filmu, koji svjedoči o 10 godina "života, stradanja i obnove" Starog mosta, od 1993. do 2003. godine, korišten je arhivski materijal FTV-a, Televizije Mostar i Centra za mir i multikulturalnu saradnju iz Mostara.
Stari most uspješno je obnovljen i ponovo otvoren za javnost 23. jula 2004. godine, a iste godine je i uvršten na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine.