Molitve, čitanje Hagade i svi običaji odvijali su se po strogo utvrđenom redu.
Jela i pića te svaki element obredne večere imaju precizno određenu ulogu, simbolično podsjećaju na robovanje jevrejskog naroda u Egiptu i na njegovo spasenje.
Kuhana jaja na trpezi simboliziraju obnovljivost života, gorke trave gorčinu ropstva, salata slast slobode a meso podsjeća na žrtvu prinošenu za vrijeme jeruzalemskog hrama. Kolač od suhog voća (haroset) je simbolika maltera kojim su robovi Jevreji gradili u Egiptu.
Nijedan jevrejski praznik nema u sebi toliko jevrejskog duha ni toliko složenih obreda i propisa kao Pesah, poznat i kao praznik beskvasnog hljeba.
Veličina je u tome što je jedinstveni čin oslobađanja jednog naroda iz ropstva spojen s drugim jedinstvenim vjerskim događajem - dobijanjem Tore - Deset Božijih zapovijesti.
Tako je Pesah istovremeno historijski i vjerski blagdan.
Jakob Finci, predsjednik jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini, rekao je da se ove godine Pesah obilježava 450. put u Sarajevu jer je toliko godina prošlo od dolaska Jevreja na ovo tle.
- U osam dana, koliko se obilježava, dolaze i hrišćanski veliki blagdani - pravoslavni Vaskrs i katolički Uskrs, pa će Jevreji slaviti zajedno s njihovim sugrađanima hrišćanima - rekao je Finci.
Budući da je sloboda glavna simbolika Pesaha, Finci naglašava da se za tu vrijednost vrijedi uvijek boriti i "nastojati da je zadržimo za sebe i druge".