Usvajanjem Izmjena i dopuna Zakona o pomilovanju stvoreni su uslovi da se predsjednicima Federacije BiH omogući i da daju pomilovanja bez konsultacija s potpredsjednicima Federacije BiH.
Izmjene i dopune Zakona o pomilovanju Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je po hitnom postupku.
Ove izmjene morati će potvrditi i Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH u kojem su Stranka demokratske akcije (SDA) i Hrvatska demokratska zajednica BiH (HDZ BiH) osigurale parlamentarnu većinu.
Podsjećamo, Ustavni sud Federacije BiH ustanovio je da federalni Zakon o pomilovanju nije u skladu s Ustavom Federacije BiH što je dovelo do Prijedloga izmjena i dopuna zakona o pomilovanju.
Bivši predsjednik Federacije BiH Živko Budimir u toku mandata davao je pomilovanje već pomilovanim osobama.
Prema podacima do kojih je došao Centar za istraživačko novinarstvo riječ je o dva slučaja brisanja iz kaznene evidencije kako bi osobe mogle dobiti uvjerenje o nekažnjavanju, dok je treća osoba umjesto zatvorske dobila uvjetnu kaznu.
Riječ je o Hazimu Vikalu, bivšem predsjedniku Vlade Tuzlanskog kantona, Aliji Delimustafiću, bivšem ministru Policije BiH, i Ireni Obradović, bivšoj blagajnici Općinskog suda u Čapljini.
Budimir za vrijeme mandata nije poštovao zakon ni u kontekstu konsultovanja sa potpredsjednicima FBiH koje nije konsultovao prije davanja pomilovanja iako je imao zakonsku obveze.
Ustavni sud BiH tada je zapazio da Zakon o pomilovanju propisuje u članu 2. da će predsjednik FBiH, prije donošenja odluke o pomilovanju, obaviti konsultacije sa potpredsjednicima.
Ipak iz navedene odredbe ni na koji način nije se moglo zaključiti da je Zakon o pomilovanju na bilo koji način ograničio ili doveo u pitanje apelantovu ustavnu nadležnost da odlučuje o pomilovanjima, niti je propisao da bi mišljenje potpredsjednika na bilo koji način bilo obavezujuće za predsjednika Federacije BiH.