Izmjene ovog zakona u parlamentarnu proceduru uputili su poslanici Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH, a nadležna komisija jučer je podržala ukidanje te naknade.
Ovaj zakon Predstavnički dom usvojio je na sjednici 26. februara prošle godine, ali nije razmatran u Domu naroda.
Poslanik SBB-a u Predstavničkom domu Damir Arnaut u obraćanju delegatima ocijenio je da je ova naknada zapravo naknada za nerad te je pozvao delegate da podrže ove izmjene.
Odbacio je tvrdnje pojedinaca da postoji povezanost između "bijelog hljeba" i restrikcija izabranih dužnosnika za obavljanje nekih poslova nakon okončanja mandata u roku od šest mjeseci te je naglasio da je mala lista onih poslova koje ne mogu obavljati.
Predloženom izmjenom Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH briše se odredba prema kojoj izabrani i imenovani dužnosnici na nivou BiH imaju pravo na plaću godinu dana po isteku mandata.
Dopredsjedavajući Doma Bariša Čolak (Hrvatska demokratska zajednica -HDZ BiH) iz Kluba Hrvata naglasio je da nije dobro često mijenjati zakone, a da se istovremeno ne sagleda sva problematika, naglašavajući da bi ovo pitanje trebalo uraditi sveobuhvatno.
Iz Kluba Hrvata Zdenka Džambas (HDZBiH) kazala je da nije dobro da je ovaj zakon uvršten na sjednicu nadležne komisije naprečac naglašavajući da će se on primjenjivati tek od 2018. godine zbog čega ne vidi zašto se hitno o njemu trebalo izjašnjavati.
Dodala je da će uskoro u parlamentarnoj proceduru biti sveobuhvatne izmjene Zakona o plaćama i naknadama u bh. institucijama koji bi trebao dostaviti Ministarstvo finansija i trezora BiH, kazavši da ne zna šta se iza svega krije.
Budući da je dopredsjedavajući Doma iz Kluba Bošnjaka Safet Softić (Stranka demokratske akcije - SDA) na jučerašnjoj sjednici inicirao stavljanje ovog zakona na dnevni red sjednice odbacio je tvrdnje da iza toga ima skrivene namjere.
Kazao je da se radi o poslovničkim obavezama jer je zakon u Predstavničkom domu usvojen 26. februara prošle godine, a do septembra prošle godine Vijeće ministara je trebalo dostaviti sveobuhvatne izmjene ovog zakona za što ih je zadužila nadležna komisija.
- Odlučio sam da skinemo hipoteku i otkočim mogućnost da zakon bude u parlamentarnoj proceduri, a budući da je zakon u prvom čitanju na njega će se moći djelovati amandmanima - pojasnio je Softić.
Delegat Kluba Hrvata Mario Karamatić (HSS) ocijenio je da se radi o populističkom zakonu, naglašavajući da ukidanje ove naknade predviđa i izmjene Ustava BiH za što su potrebne dvije trećine glasova.
Iz Kluba Srba Dragutin Rodić (DNS) podsjetio je da je mnogo pitanja koja nisu sistemski i sveobuhvatno riješena, dodajući da su i izmjene Ustava usvojene u Predstavničkom, ali ne i u Domu naroda.
Halid Genjac (SDA), delegat Kluba Bošnjaka, naglasio je da novo rješenje iz Vijeća ministara može uvažiti ili ne uvažiti dosadašnja rješenja pa i ovo, dodajući da odnos delegata prema ovom pitanju ne sprečava Vijeće ministara da sveobuhvatno riješi pitanje plaća i naknada.
Za ovo zakonsko rješenje glasalo je devet delegata, četiri su bila protiv, a jedan delegat bio je suzdržan.