Tusk je kazao da Evropsku uniju naročito brine pitanje vezano za izbornu reformu, napominjući da žarko žele da se to pitanje riješi.
"Evropska unija nas uči da međuetničke i međuvjerske nesuglasice donose samo tenzije. Historija Evropske unije nas uči da pomirenje jeste moguće, čak i među zakletim neprijateljima. To će omogućiti bolji život za sve", kazao je Tusk.
Osvrnuo se na predstojeći samit u Sofiji, kazavši da to treba biti prilika kojom će se potvrditi evropska perspektiva za cijeli Zapadni Balkan.
"Evropska unija je najveći investitor za tu regiju, pa tako je i za BiH. Na samitu će se pokušati unaprijediti program povezivosti ljudi, digitalizacije", rekao je Tusk.
Naveo je da su zvaničnici EU spremni da ispunjavaju svoja obećanja i da pomažu Bosni i Hercegovini.
"Jednog dana će Bosna i Hercegovina biti dio transportne rute ponovo ujedinjene Evrope. Svima nam je u interesu da još više investiramo. Moramo se oduprijeti sigurnosnim izazovima", istakao je Tusk.
Član Predsjedništva BiH Dragan Čović zahvalio se Donaldu Tusku za sve što on i njegove kolege rade.
"Dodatno ste nas ohrabrili da naš evropski put nastavimo. To je jedini put za BiH. Mnoštvo je otvorenih pitanja i moramo tražiti ono što je zajednički sadržatelj, kako bi se riješilo i izborno zakonodavstvo, i sigurnosna pitanja", kazao je Čović.
Podsjetio je da je BiH politički osjetljiva.
"Pelješki most je pitanje Republike Hrvatske, ne i Bosne i Hercegovine. Pelješki most je od interesa za jug Bosne i Hercegovine. Zahvaljujemo Evropskoj uniji što je podržala takav projekat. Mi moramo svoja stajališta usaglasiti u BiH, pa onda izlaziti u javnost sa njima. To je, uz ostalo, rezultat izborne kampanje", rekao Čović.