Ova razmjena učenika između ove dvije škole traje već desetak godina i uvijek je koncipirana kroz odgojno-obrazovne teme od šireg značaja i u duhu jačanja evropskog identiteta.
Ove godine tema je bila ”lokalne historije”. Njemački učenici su se upoznali sa nekim centralnim elementima i spomenicima bosanskohercegovačke kulture, historije i tradicije te sve intenzivnijeg turizma, a sarajevski učenici su u regiji Bodenskog jezera imali priliku da se bave poviješću malih ali znamenitih njemačkih gradova poput Meersburga, Lindau, Ravensburga i Konstanza.
Za vrijeme posjete njemačkih učenika u Sarajevu posebno veliki dojam je na njih ostavila radionica u Muzeju ratnog djetinjstva, kao i posjeta Tunelu spasa i predavanje u sklopu istog. Posjeta sarajevskih učenika započela je prijemom kod gradonačelnika grada Friedrichshafena Fabiana Müllera a vrhunac je bila posjeta Gradskom arhivu gdje su učenici imali zanimljivu radionicu u kojoj su mogli pronaći i čitati novinske članke iz 1972. kada nastaje partnerstvo između Friedrichshafena i Sarajeva, iz 1914. i početka Prvog svjetskog rata, te iz 1993. i 1995. kada se mnogo pisalo o agresiji na Bosnu i Hercegovinu te procesu stvaranja mira.
Prema mišljenju nastavnice Belme Smailagić potrebno je posebno istaći činjenicu da su učenici boravili u porodicama što je jedinstven način da se druga kultura upozna i kroz privatne živote učenika i njihovih roditelja.
Boravak u porodicama je uz sve ostale programske tačke u toku obje posjete dodatni način da se na drugo i "strano", manje poznato ili nepoznato ne gleda kao na moguću opasnost nego kao priliku ili izazov koji je u modernom društvu neodvojiv element odgoja i obrazovanja te promoviranje ideje mira i međusobnog poštovanja.