Državni parlamentarci bi danas trebali razmatrati smjenu ministra Miloša Lučića
S obzirom na to da je DNS donio odluku o napuštanju koalicije i daljem opozicionom djelovanju, a imajući u vidu da trenutni saziv Vijeća ministara u svom radu nema podršku predstavnika DNS-a u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine, donesena je ovakva odluka, navedeno je u njenom obrazloženju.
Odluka stupa na snagu danom potvrđivanja od Parlamenta Bosne i Hercegovine.
Zastupnici bi trebali razmatrati i principe Prijedloga zakona o dopunama Zakona o parničnom postupku pred Sudom Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač Vijeće ministara, a kojim se omogućava bolja zaštita svjedoka.
Na dnevom redu bi trebalo da se nađu i Informacija Agencije za javne nabavke i Informacija Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, koje su dostavljene u skladu sa zaključkom Zastupničkog doma usvojenim na prošloj sjednici, a kojim se ove dvije institucije zadužuju da dostave informaciju o neophodnim uslovima, preprekama i svim raspoloživim solucijama za hitnu nabavku vakcina protiv koronavirusa.
Pred parlamentarcima bi se trebao naći i Prijedlog zaključka o formiranju Interresorne radne grupe za pripremu prijedloga izmjena i dopuna izbornog zakonodavstva, čiji je predlagač Zajednički kolegij oba doma.
Zaključkom je predviđeno da u Interresornu radnu grupu Zastupnički dom i Dom naroda državnog parlamenta imenuju po tri člana i Vijeće ministara tri člana.
Iz Zastupničkog doma to su: Snježana Novaković-Bursać, Alma Čolo i Borjana Krišto, a iz Doma naroda Bariša Čolak, Sredoje Nović i Munib Jusufović.
Definisano je da će Interresorna radna grupa za izmjenu izbomog zakonodavstva po potrebi konsultovati stručnjake iz nevladinog sektora, Centralne izborne komisije, akademske zajednice i druge.
Zastupnički dom trebao bi razmatrati i Informaciju o stanju sigurnosti u Bosni i Hercegovini u 2018. i 2019. godini, kao i Prijedlog strategije za prihvat i integraciju državljana Bosne i Hercegovine koji se vraćaju u Bosnu i Hercegovinu po osnovu sporazuma o readmisiji i Akcioni plan za period 2020 - 2023. godine.
Na dnevnom redu bi, između ostalog, trebalo da se nađe i Plan prioriteta za parlamente u Bosni i Hercegovini za ubrzanje procesa evropskih integracija, kao i nekoliko poslaničkih inicijativa.