Duraković: Iluzorno je očekivati da će se volja Bošnjaka uzimati u obzir tokom javne rasprave o Ustavu RS-a

Istog mišljenja nije Stranka demokratske akcije koja se oglasila danas i poručila kako se neće odazvati ovom pozivu. Smatraju kako se s autorima ovakvog dokumenta ne vode javne rasprave - već se odbacuju.
Kada je riječ o pozivu Duratovića, smatraju kako je začuđujući "samo za neupućene u zakulisne igre u entitetu RS" te napominju kako opozicija i profesori ustavnog prava ovog entiteta to odbijaju.
Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske za Klix.ba navodi kako bošnjački politički predstavnici u ovom entitetu, tačnije u NSRS, Klub Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske te čak i on na svojoj funkciji, nemaju nikakvu političku snagu, odnosno utjecaj na političke procese.
Kako kaže, to ne čudi jer i srpska opozicija sa znatno većim brojem glasova nije u stanju utjecati na antiustavne i antidejtonske političke procese koje predvodi i provodi Milorad Dodik.
"Zbog svega navedenog, iluzorno je očekivati da će se volja bošnjačkog naroda uzimati u obzir tokom javne rasprave o nacrtu novog Ustava RS, shodno tome ne vidim koja je svrha poziva na učešće u istom osim davanja legitimiteta ovom antidejtonskom i antiustvnom djelovanju vladajuće političke garniture u entitetu RS", smatra Duraković.
Dodaje, tim više što je u osnovi Nacrt Ustava RS u suprotnosti sa ustavnom BiH jer entiteti nemaju pravo na otcjepljenje, odnosno kao takvi mogu funkcionisati samo u okvirima države Bosne i Hercegovine.
Kada je riječ o samom novom ustavu, Vlasti RS-a u prijedlogu donose radikalne izmjene. Recimo, jedna od promjena se odnosi da se daje "pravo na opredjeljenje" i čime se otvara mogućnost za pokretanje secesije.
U prijedlogu također stoji da je glavni grad RS-a Banja Luka, a prijestonica je Istočno Sarajevo sa sjedištem u Palama.
Za usvajanje novog Ustava RS-a je potrebna dvotrećinska većina u NSRS i podrška u Vijeću naroda RS.