Podsjećamo, Nastavničko vijeće Prve osnovne škole u Srebrenici donijelo je odluku da se u dnevnike i knjižice đaka bošnjačka etničke pripadnosti piše kako su učili "bošnjački" umjesto bosanskog jezika.
"Odmah smo reagovali na to. U subotu me pozvao direktor škole i rekao da se u Srebrenici mora primjenjivati stara praksa, odnosno da se mora pisati bosanski jezik. To ne prekida borbu Bošnjaka u entitetu RS jer ako je međunarodna zajednica reagovala na Srebrenicu onda mora da reaguje i na sve druge diskriminacije jer je ovdje riječ o jednom narodu koji je konstitutivan po Ustavu entiteta RS", rekao je Duraković
On je kazao kako je u Srebrenici taj problem riješen, te da očekuje kako će biti riješen i u drugim mjestima u manjem bh. entitetu.
"Ovdje je riječ o temeljnom ljudskom pravu, odnosno pravu da đaci izučavaju svoj maternji jezik. Bitka ne prestaje time što će se u Srebrenici izučavati bosanski jezik. Ne možemo mi parcijalno rješavati problem. Ostat ćemo ustrajni u tome da sva bošnjačka djeca u entitetu RS uče bosanski jezik", zaključio je Duraković.