Daferović je izrazio zadovoljstvo zbog tog susreta, te, istovremeno, izrazio žaljenje što je koncept posjete takav da nije bio u prilici razgovarati i sa predstavnicima lokalne vlasti.
"Ovdje su problemi povratnika kao i svugdje u BiH, a posebno u bh. entitetu RS, gdje je prisutan problem diskriminacije kada je u pitanju upotreba jezika. Krajnje je vrijeme da vlasti ovog entiteta omoguće djeci da školu pohađaju na maternjem, bosanskom jeziku", kazao je Džaferović u izjavi za medije, navodeći da je to pravo zajamčeno presudom Ustavnog suda i svih drugih sudova.
Upozorio je u tom kontekstu kako se radi o neprincipijelnom inatu koji mora prestati, naglašavajući kako se mora poštovati pravo na upotrebu maternjeg jezika, te da to moraju da shvate svi oni koji to onemogućavaju.
Nadalje, je ukazao na problem (ne)participacije Bošnjaka u organima lokalne vlasti, odnosno administraciji, istaknuvši kako prema posljednjem popisu stanovništva Bošnjaci čine 25 posto stanovnika Kotor Varoši, a da, prema informacijama kojima raspolaže, nijedan nije zaposlen u lokalnoj administraciji, ocijenivši to neprihvatljivim.
Mišljenja je da se mora iznaći odgovarajuće rješenje za prevazilaženje te i takve situacije, te da učešće uposlenih u administraciji bude u skladu s popisom stanovništva.
"Tako to treba da bude u cijeloj Bosni i Hercegovini. Ja se zalažem i kada je srpski narod u pitanju da u povratničkim sredinama u kojima su Bošnjaci u većini da bude takav odnos i prema jeziku i prema zaposlenosti u administraciji. To je BiH i ja se zalažem da svaki čovjek bude ravnopravan na svakom pedlju države BiH", precizirao je Džaferović.
Po njegovim riječima, susret je bio prilika i za razgovor o ekonomskim pitanjima, održivom povratku i projektima koji se mogu delegirati s različitih nivoa vlasti, a koji su u funkciji stvaranja uvjeta za kvalitetniji život povratnika.
Razgovarano je i o pitanjima iz oblasti kulture, uključujući i mogućnost da se u Kotor Varoši otvori podružnica BZK „Preporod“, kao i projektima potpisanim s Islamskom zajednicom i Udruženjem za održivi povratak, suživot i toleranciju u kotorvaroškoj dolini.
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić novinarima je kazao kako je posjeta rezultirala potpisivanjem ugovora sa spomenutim udruženjem o realizaciji infrastrukturnog projekta - izgradnje puta, a sa općinskim načelnikom projekta obnove i izgradnje lokalnog vodovoda, te potpisivanjem ugovora sa sedam korisnika kojima će biti izgrađeni stambeni objekti.
Radi se o projektima čija ukupna vrijednost iznosi oko 370.000 KM.
Posjeti Kotor Varoši prethodila je posjeta Banjoj Luci, gdje je Džaferović potpisaoo Ugovor o sufinansiranju projekata s Muftijstvom banjalučkim i Medžlisom Islamske zajednice Banja Luka, a nakon Džuma-namaza u Ferhadiji, posjeto objekt Muftijstva banjalučkog u pripremi - kuća vakuf Zehre Bahtijarević, kao i biblioteku "Muftija Mehmed ef. Zahirović" te medresu "Reis Ibrahim ef. Maglajlić".
U skladu s protokolom, uslijedila je posjeta Kotor Varoši te sastanak u Medžlisu Islamske zajednice Kotor-Varoš i predstavnicima Udruženja za održivi povratak, suživot i toleranciju u kotorvaroškoj dolini, kao i obilazak šehidskog mezarja Večići.