Džaferović se sastao s Guterresom: Međunarodne trupe imaju pravo prisustva u BiH
Razgovarali su aktuelnoj međunarodnoj situaciji, kao i njenim implikacijama na stanje u regionu i Bosni i Hercegovini, a naročita pažnja u tom smislu posvećena je agresiji na Ukrajinu.
Iz kabineta predsjedavajućeg su saopćili da je razgovarano o doprinosu Ujedinjenih nacija kada je u pitanju implementacija Dejtonskog mirovnog sporazuma, uz poseban fokus na predstojeću raspravu na Vijeću sigurnosti o misiji EUFOR-a.
Džaferović je istaknuo da bi bilo dobro da Vijeće sigurnosti usvoji rezoluciju o EUFOR-u, ali je ponovio da, ukoliko neka od stalnih članica eventualno uloži veto, međunarodne vojne snage imaju mandat da budu prisutne u BiH, na osnovu Dejtonskog sporazuma i ranijih odluka institucija BiH kojima se, bez vremenskih limita, odobrava to prisustvo.
Održan je sastanak i sa predsjedavajućim Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Čabom Kerešijem a sagovornici su razmijenili mišljenja o međunarodnoj situaciji, kao i stanju u Bosni i Hercegovini, pri čemu je Džaferović naglasio da Ujedinjene nacije trebaju imati poseban senzibiltet prema Bosni i Hercegovini, s obzirom na posebnu historiju tokom 90-ih godina.
Džaferović se sastao i sa pomoćnicom generalnog sekretara UN-a za prevenciju genocida Alice Wairimu Nderitu, kao i sa glavnim tužiocem Međunarodnog krivičnog suda (ICC) Karimom A. A. Khanom a fokus razgovara je bila zaštita istine o genocidu u Srebrenici, kao i suzbijanje govora mržnje u vidu poricanja pravosudno utvrđenih činjenica o genocidu.