Zakon blizu usvajanja
240

Džemal Smajić traži od Trojke da pokažu dokument u kojem EU traži smanjenje graničnog pojasa

Piše: F. H.
Džemal Smajić (Foto: I. L./Klix.ba)
Džemal Smajić (Foto: I. L./Klix.ba)
Delegat u Domu naroda Parlamenta BiH Džemal Smajić zatražio je da mu se pokaže dokument u kojem Evropska unija traži smanjenje graničnog pojasa Bosne i Hercegovine.

"Već dvije godine intenzivno radim na uklanjanju nelegalno postavljenih zastava i tabli 'dobrodošlice u Republiku Srpsku' unutar graničnog zaštitnog pojasa Bosne i Hercegovine, koji prema važećem zakonu iznosi 300 metara od granične linije, izjavio je Džemal Smajić, delegat (SBiH) u Domu naroda Parlamenta BiH.

Smajić navodi da postavljanje entitetskih simbola u toj zoni predstavlja direktno kršenje zakona i narušavanje suvereniteta naše države. Međutim, novi Zakon o graničnoj kontroli, koji je proteklih mjeseci od strane vlasti pravdan kao "usklađivanje s evropskim zakonodavstvo", predviđa smanjenje graničnog zaštitnog pojasa sa 300 na samo 50 metara.

"Trojka javnosti treba pokazati dokument gdje Evropska unija zahtjeva smanjenje graničnog pojasa! Važno je da građani znaju da ova izmjena praktično legalizuje postavljanje entitetskih zastava i tabli u neposrednoj blizini graničnih prelaza. Posebno zabrinjava što je ovaj Zakon prvo usvojen na sjednici Vijeća ministara BiH, gdje su za njega glasali ministri Elmedin Konaković, Edin Forto, Zukan Helez i Sevlid Hurtić. Nakon toga, isti Zakon je podržan i u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH glasovima Denisa Zvizdića, Sabine Ćudić, Saše Magazinovića, Peđe Kojovića i drugih zastupnika stranaka Trojke. Osim pravnih, ovo pitanje nosi i ozbiljne moralne, političke i društvene implikacije koje mogu imati dugoročne posljedice po našu državu”, rekao je Smajić.

Sljedeći korak je razmatranje Zakona po hitnoj proceduri u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, a rasprava je zakazana za 30. januar 2025. godine.

"Kao delegat u Domu naroda učinit ću sve što je u mojoj moći, zajedno sa kolegama iz Kluba Bošnjaka, vratimo Zakon u redovnu proceduru kako bi se popravio kroz amandmane. Važno je naglasiti da u ponuđenoj formi, ovaj Zakon niti je evropski niti je u skladu s evropskom praksom”, naveo je Smajić.