Edin Šarčević: Presuda Suda BiH je nezakonita, a posljedice će biti višestruke
"Ona ne može proći ni test argumentativne uvjerljivosti, kao ni test besprijekorne supsumpcije na bazi metodološki korektnog tumačenja pravnih propisa, ni test usklađenosti s ustaljenom ili relevantnom sudskom praksom. Njene posljedice će biti višestruke i samo ih mogu sumarno naznačiti: obesnažuju se preporuke Evropske komisije i pravci reforme pravosuđa u BiH, otvara se pitanje da li će na pravnu snagu stupiti raniji pravilnik i može li ga VSTV uopće reaktivirati, kakva je sudbina srodnih akata koji nisu ukinuti ovom presudom, a tiču se ocjenjivanja rada predsjednika sudova i glavnih tužilaca, posebno, kako će se postupati s ocjenama za 2019. godinu i kakav značaj će imati ocjene koje nisu okončane za 2019. godinu, a već su provedene prema ukinutom pravilniku i kriterijima iz 2018.", napisao je Šarčević.
On kaže i kako će presuda zasigurno naići na odobravanje u jednom dijelu pravosuđa, jer su novi kriteriji i pravilnik sa sobom donijeli ogroman posao za predsjednike odjeljenja, sudije viših sudova i glavne tužioce. Oni podrazumijevaju i konflikte između ocjenjivača i ocjenjivanih i mogu stvarati kolegijalnu nelagodu.
"Za Sud BiH će njegova presuda predstavljati poseban uspjeh, budući da se upravo ovaj sud odupire svim pokušajima kontrole njegovog rada vansudskim instancama. Indikativno je u tom smislu da su predsjednik Suda BiH, predsjednica krivičnog odjeljenja i sudija Suda BiH podnijeli tužbu u upravnom sporu pred sudom u kojem rade, radi poništenja kriterija za ocjenjivanje rada predsjednika sudova i sudskih odjeljenja i sudija u BiH", smatra on.
Odlukom od 19. maja ove godine Sud BiH u postupku ocjene zakonitosti općih akata pokrenutom po zahtjevu Olge Pantić donio je presudu kojom ukida Pravilnik o postupku ocjenjivanja rada nosilaca pravosudnih funkcija i Kriterije za ocjenjivanje rada sudija u BiH.