Nezadovoljan zdravstvom
238

Efendić: Tražio sam da općine upravljaju domovima zdravlja u Kantonu Sarajevo

B. R.
Semir Efendić: Općine bi bolje upravljale domovima zdravlja nego KS (Foto: SDA Novi Grad)
Semir Efendić: Općine bi bolje upravljale domovima zdravlja nego KS (Foto: SDA Novi Grad)
Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić je napomenuo da je tražioda lokalne zajednice upravljaju domovima zdravlja u Kantonu Sarajevo. Ocijenio je da bi one bolje upravljale njima nego Kanton Sarajevo.

Kako su saopćili iz Općinskog odbora Stranke demokratske akcije (OO SDA) Novi Grad, drugi njihov skup i predstavljanje kandidata za predstojeće lokalne izbore iz Mjesne zajednice Briješće i izbornog programa "Nastavljamo zajedno" održan je u skladu sa propisanim epidemiološkim mjerama.   Prilikom obraćanja prisutnima načelnik općine Semir Efendić osvrnuo se na poteze Skupštine i Vlade Kantona Sarajevo zbog kojih najviše ispaštaju građani.   Rekao je da Općina Novi Grad ima budžet od 46 miliona KM u ovoj godini, da se dvije trećine budžetskih sredstava vraća ili usmjerava prema građanima, 50 posto budžeta ide u kapitalne projekte, kako je naveo, širom Novog Grada, nekih 25 posto se usmjerava na tekuće transfere, stipendije, podrške za sportske klubove, socijalne programe, programe podrške boračkoj populaciji, pomoć u liječenju teško oboljelih građana, vantjelesnu oplodnju i slično.   Naglasio je da Kanton Sarajevo, kao nivo vlasti iznad općinskog, ima budžet od milijardu KM, a planira između 10 i 15 posto budžeta za kapitalne projekte, ali da se ni ta sredstva ne utroše zato što to treba znati uraditi.   Efendić je istakao da je teško raditi projekte u kantonu ovakom kakav jeste te da cijelo ljeto ne radi pet ambulanti u Novom Gradu, jer nemaju dovoljno ljudi, a ljudi nemaju zato što ih, kako su naglasio, ne smiju da prime jer je neko donio moratorij i tako je u skoro svakoj oblasti.   "Država je ozbiljna stvar, ne zna to svako raditi, a kada svako misli da zna voditi državu imamo ovakvo stanje. Ja mislim da smo mi pokazali kako se može raditi i voditi posao na jednom nivou organizacije države. Ono što smo radili sami uvijek je išlo jednostavno i brzo, ali kada dođemo u situaciju da nešto trebamo raditi u saradnji sa kantonom, onda je rezultat problematičan", izjavio je Efendić.

Podsjetio je da je tražio da domovima zdravlja upravljaju lokalne zajednice.   "Ja sam za zdravstvo pokrenuo inicijativu i tražim da nam daju domove zdravlja na upravljanje. Sigurno bi daleko bolje funkcionisali kada bi općine bile nadležne za naše domove zdravlja. Direktor Javne ustanove Dom zdravlja Kantona Sarajevo kad bude izabran, on nikad ne ode u Rajlovac, niti zna gdje je ambulanta u Rajlovcu. To je institucija koja ima 2.500 do 3.000 uposlenih, vrlo neefikasna. Mi im napravimo dom zdravlja na Otoci, novu ambulantu u Bojniku, oni je zaključaju, zato što nemaju ljudi, a građani plaćaju zdravstveno osiguranje", rekao je Efendić.

To je tako zato što, kako su saopćili, neko ne zna da radi svoj posao, zato što neko ko bi trebao da donosi zakone, donosi zaključke.   "Ali u svemu tome mislim da smo uspjeli svoj dio posla dobro uraditi", poručio je Efendić.