Analiza aktuelnih dešavanja
270

Efendić: Zaustavili smo rast NiP-a u Sarajevu; HDZ će zakonom o Ustavnom sudu ucjenjivati partnere u vlasti

A. Ku.
Foto: Facebook
Foto: Facebook
Predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) Semir Efendić govorio je o aktuelnoj političkoj situaciji, izbornim rezultatima, izboru gradonačelnika Sarajeva i sigurnosnoj situaciji u Kantonu Sarajevo (KS).

On je o rezultatima izbora SBiH-a kazao da je ova stranka izborni pobjednik u sarajevskoj općini Novi Grad. Ostvarena je podrška 75 posto birača.

"U Novom Gradu smo apsolutni pobjednici za Općinsko vijeće. To je vrlo interesantno da stranka koja nije imala vijećnika biva pobjednica, a da sljedeći iza nas ima 5.000 glasova manje. Također rezultat u KS je veoma impresivan, od jednog vijećnika doći do 30", kaže Efendić u emisiji "Jutro za sve" koja se emituje na BHRT-u.

Rezultati u Kantonu Sarajevo

Istakao je da je na održanim izborima evidentan pad Naroda i pravde (NiP) i rast SBiH-a.

"Faktički smo utjecali na to da jedna od štetnih pojava na političkoj sceni se zaustavi u pohodu koji je po mom mišljenju štetan", rekao je.

Dodao je da je NiP nastao u KS te je tu crpio svu snagu, a tu je, kako kaže, i zaustavljen.

Ostaje žal za općinom Novo Sarajevo gdje je Benjamina Karić za nekoliko stotina glasova odnijela pobjedu. Kaže da rezultat Muamera Bandića nije za podcijeniti.

"Kao stranka imamo 50.000 glasova samostalno", rekao je.

Istakao je da je bio težak zadatak podići SBiH na ovaj nivo. Danas je SBiH peta stranka u FBiH.

Na pitanje da li pretenduje na poziciju za člana Predsjedništva BiH, odgovorio je da trenutno nema te ambicije.

SBiH nema prijedlog za gradonačelnika Sarajeva, jer je to bio početni dogovor sa DF-om i SDA.

"Volio bih kada bi nas druge stranke podrže u incijativi da se izbor gradonačelnika promijeni. Vi danas ne znate ko će biti gradonačelnik zbog načina izbora. Ovo što u Sarajevu imamo po etničkim kvotama... Trebali bi birati gradonačelnika direktno na izborima", stava je Efendić.

Zbog načina na koji se sastavlja Gradsko vijeće sada je teško govoriti o izboru gradonačelnika.

"Sam proces je po sebi netransparentan i nelogičan", rekao je i dodao da je ostavljen prostor za korupciju i političku trgovinu.

O državnoj koaliciji

Danas će biti održan sastanak državne koalcije, a Efendić je rekao da od tog sastanka ne očekuje ništa.

Podsjetio je na problem s kojim se suočava 40.000 vozača kamiona koji zbog važećih zakona neće više moći voziti u EU. Rekao je da se resorni ministri Edin Forto i Elmedin Konaković ne bavi tim važnim pitanjima.

"Umjesto toga Konaković saziva press konferencije o nekim temama od prije 30 godina, zaista je upitno šta su motivi za sve to. A u isto vrijeme nemamo bavljenje krucijalnim pitanjima za život BiH, građane, ekonomiju", rekao je Efendić.

Istakao je da Čović traži izmjene Ustava FBiH, iako govori o izmjenama Izbornog zakona BiH.

"Ako će se pričati o tome onda treba raspakovati cijeli Dejton i treba govoriti o izmjenama Ustava u nekom obimnijem smislu, a ne samo onome što se njima ne sviđa iz tog Ustava", ukazao je.

O presudi "Kovačević" kaže da visoki predstavnik želi da sruši presudu koja ide u korist BiH te se tu može vidjeti promjena kursa visokog predstavnika.

Schmidtove intervencije

SBiH je uputila tužbu Evropskom sudu pravde protiv Christiana Schmidta te je taj sud rekao da nije nadležan za razmatranje zahtjeva te prirode.

Smatra da je Schmidt ostao istrajan u svojoj podršci HDZ-u.

Nije siguran da će Zakon o državnoj imovini BiH biti usvojen te ga brine najava Schmidta da će u tom slučaju intervenisati.

"Brine me da on sa svojim pedigreom bude taj koji će rješavati pitanja poput državne imovine", rekao je Efendić.

Na kraju je Govorio i o Ustavnom sudu BiH i kazao da nije vrijeme da Ustavni sud napuste strane sudije.

"Pitanje je zbog specifičnosti Ustava BiH da li ikada trebaju otići", rekao je i dodao da su strane sudije korektiv, jer bi etničkim glasanjem bile uvećane šanse za političke odluke.

Naglasio je da je Ustavni sud BiH posljednja brana na udare BiH.

Komentarisao je napuštanje sjednice Doma naroda PSBiH dva delegata iz reda Bošnjaka, među kojima je i Džemal Smajić (SBiH) zbog Prijedloga Zakona o Ustavnom sudu BiH.

"Ta trakavica je izazvana prije svega ponašanjem članova kolegija Doma naroda. Delegat koji je predložio sporni zakon je isti povukao, međutim kolegij gdje su Čović i Špirić ga je ostavio u proceduri kako bi kasnije mogao ucjenjivati tim istim zakonom i tražiti da mu neko podrži Izborni zakon", zaključio je Efendić.