U svim bh. tužilaštvima
3

Ekonomisti ključni u borbi protiv korupcije, VSTV: Obezbijediti novac za njihovo zapošljavanje

M. G.
Na panel diskusiji koju je Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV BiH) uz podršku Evropske unije, organizovalo danas u Sarajevu, istaknuta je važnost podrške ekonomskih savjetnika u finansijskim istragama povezanima s privrednim i organizovanim kriminalom i korupcijom.

Zaključeno je da je ključno obezbijediti finansijska sredstva za zapošljavanje ovog stručnog kadra u svim tužilaštvima u BiH.

Događaj je okupio članove VSTV-a BiH, glavne tužioce, tužioce, ekonomske savjetnike, predstavnike kantonalnih ministarstava finansija, Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Delegacije EU u BiH, te Ekonomskog fakulteta u Sarajevu i Istočnom Sarajevu, uključujući i certificirane forenzične računovođe iz Republike Srpske. Cilj okupljanja bio je razmjena iskustava i jačanje međusobne saradnje u cilju povećanja efikasnosti u rješavanju predmeta organizovanog kriminala i korupcije.

"Tužioci koji se bave korupcijom i privrednim kriminalom, iako prolaze redovne i specijalizovane obuke, ne mogu nadomjestiti ulogu ekonomskih savjetnika i vještaka ekonomske struke", kazala je Željka Fabić, članica VSTV-a BiH i tužiteljica Okružnog javnog tužilaštva u Banja Luci.

U okviru projekta "EU podrška reformama pravosuđa u BiH" Evropska unija angažovala je 10 ekonomskih savjetnika u 8 tužilaštava, čime je poboljšana obrada poslovne i knjigovodstvene dokumentacije, kao i saradnja između tužilaštava i agencija za provođenje zakona.

Alfredo Strippoli, šef Odjela za vladavinu prava Evropske unije u BiH, istakao je da je Evropska komisija u Izvještaju za 2024. godinu pozvala BiH da pojača napore u borbi protiv visoke korupcije, te naglasio da je saradnja s ekonomskim savjetnicima ključna za unapređenje kvaliteta istraga i oduzimanje nezakonito stečene imovine.

Tužiteljica Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, Amina Ruždić, naglasila je da saradnja s ekonomskim savjetnicima značajno doprinosi efikasnijem provođenju predmeta, dok je Ekonomski fakultet u Sarajevu proveo analizu koja pokazuje da 83% ispitanika iz pravosudnog sektora smatra da je znanje u oblasti forenzičkog računovodstva nedovoljno zastupljeno.

Na osnovu ovih nalaza, Ekonomski fakultet u Sarajevu uspostavio je smjer Forenzično računovodstvo, kroz koji su već prošle tri generacije studenata jednogodišnjeg master studija i dvije generacije dvogodišnjeg master studija.

Učesnici su zaključili da je ovakav vid saradnje između pravosuđa, izvršne vlasti i akademske zajednice od izuzetnog značaja za jačanje kapaciteta tužilaštava u provođenju kompleksnih finansijskih istraga u slučajevima privrednog kriminala i korupcije.