"Danas sam se susrela sa ovim sjajnim ljudima iz Auschwitz Jewish Centra, Inicijative mladih za ljudska prava Crne Gore i udruženja "Kali Sara". Kroz program Memorijalnog centra Srebrenica koji omogućava razmjenu i posjete članova i članica istraživačkih timova memorijala i organizacija koje se bave suočavanjem s prošlošću, mi učimo jedni od drugih", izjavila je Zamjenica direktora Memorijalnog centra Amra Begić Fazlić.
Begić Fazlić je izrazila nadu da će ovakvi programi ukazati kolika je važnost ukazati domaćim institucijama, koliko prednosti može donijeti veća mobilnost i unutar zemlje.
Jedna od učesnica programa je Mehdina Kašić Šutković iz Inicijative mladih za ljudska prava u Crnoj Gori. Provest će dvije radne sedmice u Srebrenici, gdje će se upoznati sa različitim aspektima istraživačkog rada Memorijalnog centra.
“Genocid koji se desio u Srebrenici mora biti konstantna opomena za nove generacije koje olako shvataju nacionalističke poruke, tenzije i grafite ratnih zločinaca i koje ne vide do čega one mogu dovesti", poručila je Kašić Šutković.
Emir Grbić, učesnik program iz udruženja “Kali Sara” i Memorijala “Uštica” u Hrvatskoj, ukazuje na važnost regionalne saradnje.
“Zahvalan sam na prilici da provedem više vremena u Srebrenici s timom ljudi koji su uglavnom sami svjedoci ili članovi obitelji žrtava genocida, a koji pored takvog teškog naslijeđa svoj posao odrađuju profesionalno, bez gorčine i na afirmativan način koristeći se isključivo utvrđenim činjenicama i istinom", istakao je Grbić.
Dr. Artur Szyndler iz Jevrejskog centra Auschwitz iz Poljske, jedan od gostiju programa, ističe da su ovakvi program temelj prenosa znanja i iskustva među memorijalima.
“Ova jedinstvena inicijativa okuplja evropske stručnjake iz različitih institucija kako bi istražili univerzalne izazove sjećanja i obrazovanja o genocidima i zločinima protiv čovječnosti. Genocid koji su u Srebrenici počinile snage Bosanskih Srba nad nedužnim bošnjačkim žrtvama je stalni podsjetnik da su mehanizmi predrasuda, diskriminacije i kolektivnog nasilja još uvijek prisutni u našim društvima i da ih treba imenovati i odgovoriti kroz obrazovne programe koji promoviraju demokratiju, inkluziju i suprotstavljanje mržnji i negiranju”, poručio je Szyndler.