Emir Hadžikadunić, bh. ambasador u Maleziji: Iz ove zemlje godišnje 50.000 turista posjeti BiH
Javnost je često kritična naspram uloge diplomatske mreže BiH ili potcjenjuje njen značaj. Možete li ukratko pojasniti šta radi naša DKP mreža u situaciji čekanja novog saziva Vijeća ministara BiH? Šta su bili vaši prioriteti ove godine?
Naši diplomatski kontakti u zemlji domaćina te nesmetan pristup institucijama, agencijama i ministarstvima posebna su privilegija koju ne treba opterećavati dnevnim vijestima iz BiH. Dakle, bez obzira na političke prilike u zemlji, konvencionalna zadaća svake diplomatske misije uvijek je ista – potpuna zaštita i promocija državnih i vanjskopolitičkih interesa koji su u našem slučaju jasno definisani Strategijom vanjske politike BiH (2018.-2023.). U tom smislu, promocija evropske i euroatlantske perspektive, pozitivne vidljivosti BiH, ekonomska diplomatija, komunikacija s dijasporom, konzularne i druge radnje stalna su obaveza. U širokom spektru mogućih aktivnosti, svaki DKP ima neki svoj red prioriteta uzimajući u obzir da li ste locirani u Zagrebu, Washingtonu ili Kuala Lumpuru.
Na čemu je ambasada BiH u Maleziji najviše bila angažirana?
Promocija je bila ključna riječ naše diplomatske misije u Kuala Lumpuru u 2019. godini, prvenstveno ekonomskog i turističkog potencijala BiH te halal industrije za koju Malezija pokazuje posebno interesovanje. Afirmisali smo BiH kao rastuću turističku destinaciju, što svakako jesmo, sajamski turizam, Sarajevo Business Forum, Sarajevo Halal Fair... U oblasti ekonomske diplomatije privukli smo pažnju važnih sagovornika na visokom političkom i poslovnom nivou te održali važne pripremne sastanke za uspješnu realizaciju posjeta rekordnog broja malezijskih delegacija Bosni i Hercegovini. Promovisali smo povoljan tretman za strane investitore koji je reguliran zakonom, poput stabilne valute, poreskih olakšica, uređenog bankarskog sistema, pružali podršku našim poslovnim subjektima u pronalasku adekvatnog tržišta za izvoz iz BiH. Obavljali smo konzularne i druge radnje vezane za zaštitu prava i interesa manjeg broja državljana BiH na stalnom i privremenom boravku u Maleziji.
Ako neko od sagovornika u zemlji domaćina ponekad insistira na negativnim temama iz BiH, onda je naš odgovor sljedeći: u anarhičnom svijetu kakav jeste, BiH je uspješan primjer postratne obnove u kojem složeni pravni i politički državni mehanizam afirmiše ideale pluralnog društva, parlamentarne demokratije i vladavine prava.
Godina je na svom završetku, šta vam ostaje u posebnom sjećanju kada je riječ o našim odnosima s Malezijom?
Dopustite da izdvojim 3-4 događaja koji potvrđuju iskreno prijateljstvo dviju država, a koje su geografski udaljene 13 sati leta avionom. Prvo sjećanje se odnosi na odluku Kralja Malezije Sultana Abdullaha da posjeti štand Sarajevo Halal Faira (SHF) tokom održavanja MIHAS-a u Kuala Lumpuru 5. aprila ove godine, jednog od najvećih svjetskih događaja posvećenih halal industriji. Posebno nas raduje da je tom prilikom od 900 izlagača iz više od 40 zemalja naša delegacija imala posebnu čast da sultanu i drugim visokim zvanicama u opuštenoj atmosferi kratko predstavi ekonomski potencijal Bosne i Hercegovine. Druga je svečana prilika za razgovor kod premijera Mahathira Mohamada prvog marta i njegova spontana, ali vrlo srdačna videočestitka povodom Dana nezavisnosti BiH svim našim građanima, koju je prenio i vaš portal. Premijer Mahathir je također ispunio svoje obećanje da se putem videolinka obrati učesnicima SBF-a i SHF-a, što je privuklo pažnju i ovdašnjih medija i poslovne elite. Zbog njegovog naglašenog i neposrednog interesovanja za povjest BiH, koja se rijetko sreće kod susreta ambasadora sa šefovima vlada i država, naša ambasada mu je nedavno poklonila repliku Povelje bosanskog bana Kulina, što predstavlja jedan od najstarijih diplomatskih dokumenata naše države. Treća stvar je taj osjećaj da BiH u ovom dijelu svijeta izrasta u svjetski turistički brend. Navest ću samo jedan primjer koji potvrđuje tu konstataciju. Od nekoliko stotina izlagača, tour operatora s međunarodnog sajma turizma u Kuala Lumpuru (MATTA Fair) skoro da nije bilo nijednog štanda koji pored plakata Ajfelovog tornja, Kineskog zida, Marina Baya iz Singapura i drugih svjetskih atrakcija nije istakao i Stari most iz Mostara kao simbol i brend naše turističke ponude. Zato svaka moja posjeta najveće turističke smotre u Maleziji budi nacionalni ponos i nadu u prosperitetnu budućnost BiH.
Šta su konkretni rezultati u bilateralnim odnosima dviju država u 2019. godini?
Prva stvar je broj službenih posjeta iz Malezije prema BiH na visokom političkom i privrednom nivou, koji je bio rekordan po mnogo čemu. Dakle, ove godine su čak trojica državnih ministara Malezije, ministar za razvoj poduzetništva Mohd Redzuan, domaće trgovine i zaštite potrošaća Saifuddin Nasution, te vjerskih poslova Mujahid Yosof službeno posjetili BiH. Tom prilikom obavili su važne razgovore sa članovima Predsjedništva BiH, predsjedavajućim Vijeća ministara BiH, učestvovali su na SBF-u i SHF-u te imali zapažene susrete s brojnim privrednim delegacijama iz BiH. Ove posjete treba posebno cijeniti, jer BiH objektivno nije na listi primarnih vanjskotrgovinskih partnera Malezije. Gradonačelnik Kuala Lumpura Nor Hisham učestvovao je na Samitu gradonačelnika jugoistočne Evrope u Sarajevu 5. i 6. aprila. Guverner malezijske države Sarawak Abdul Taib Mahmud sastao se s gradonačelnikom Sarajeva. Različite privredne komore, državne agencije, visokopozicionirani direktori državnih i privatnih korporacija također su imali brojne sastanke s poslovnim delegacijama iz BiH. Samo su tokom održavanja SBF-a, 34 malezijske kompanije aktivno učestvovale na Forumu. Od 17. do 20. aprila održan je i prvi Karneval malezijske privrede na platou ispred BBI Centra. Tokom održavanja SHF-a, bh. i malezijske kompanije su potpisale MoU vrijedan 50 miliona KM. Nastavljen je rast i turističkih posjeta iz Malezije u BiH, ali i drugih država ASEAN-a. Na godišnjem nivou već se govori o broju od 50.000 posjetilaca iz Malezije, koji su imali taj neposredni dodir s našim prirodnim ljepotama, kulturnom baštinom i historijskim naslijeđem.
U oblasti visokog obrazovanja, rektor najvećeg i najstarijeg univerziteta u Maleziji UiTM potpisao je o.g. nekoliko ugovora o saradnji s visokoškolskim ustanovama u BiH, čime je omogućena studentska i akedmska razmjena. Rektor Binary univerziteta iz Kuala Lumpura ovih dana boravi u Sarajevu i promoviše program stipendiranja za državljane BiH. Na svim ovim pitanjima Ambasada BiH u Kuala Lumpuru bila je aktivno angažirana cijelu proteklu godinu.
Šta možemo očekivati u naredoj godini?
Prije svega, očekujemo nastavak privrednog i političkog interesovanja Malezije za BiH, kao i nove posjete na visokom i najvišem nivou. Imamo obećanje premijera Mahathira da će biti učesnik SBF-a od 8. do 10. aprila sljedeće godine ako ga zdravlje posluži. Prilikom nedavnog susreta s ministrom ekonomije Azminom Alijem dobili smo potvrdu njegovog učešća na forumu. Njega će sigurno pratiti veći broj poslovnih subjekata, što je dobra prilika za susrete i razmjenu mišljenja s bh. privrednicima. Također, očekujemo uzvratne posjete iz BiH na visokom ili najvišem nivou. Realno je očekivati dalji rast u broju turističkih posjeta prema BiH s obzirom na to da je na snazi bezvizni režim, da značajan broj lokalnih tour-operatora već promovira našu zemlju te da statistički 9 od 10 Malezijaca putuje izvan Malezije najmanje jednom u dvije godine. Raduje nas što poslovni ljudi iz naše zemlje i turističke agencije sve češće borave u Maleziji i vide perspektivu ne samo malezijskog tržišta, nego globalnog rasta cijele Azije.