O relevantnim pitanja bh. sadašnjosti i budućnosti uz profesoricu Mujagić govorili su i profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Enver Kazaz, profesor Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu Dejan Jović te novinar Teofil Pančić dok je diskusiju vodio novinar nedjeljnika Vreme Dejan Anastasijević.
"Sistem u Bosni i Hercegovini je krivo postavljen i umjesto da se kreira odnos između građana i države, on se kreira između etničkih grupa. Ovaj etnokratski sistem nije proizveo ni jednu jedinu vrijednost, a istovremeno nijedno krucijalno pitanje za funkcionisanje BiH ne može da pridobije značaj jer se sve stvari posmatraju iz prizme Bošnjaka, Srba i Hrvata", navela je profesorica Mujagić te dodala da u Bosni i Hercegovini na snazi nije vladavina zakona nego vladavina jačeg.
Profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Enver Kazaz naglasio je da je potrebno zaboraviti etnološke konstrukcije i preispitati s čim mi to zapravo raspolažemo.
"Danas živimo u troetničkoj državi sa tri etničke većine u kojoj se vrši segregacija i diskriminacija u obrazovnom i političkom sistemu. Bosna i Hercegovina je eksperiment u kojem se idealno stapa međunarodna politička nemoć i domaća politička nemoć", rekao je Kazaz te dodao da htjeli to priznati ili ne, Dejtonski sporazum je dugoročna sudbina Bosne i Hercegovine.
Profesor Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, Dejan Jović istakao je da vjeruje u četiri moguća scenarija budućnosti Bosne i Hercegovine i Balkana, a da je najbolji od njih onaj u kome države Balkana zajedno ulaze u Evropsku uniju.
"Mislim da je krajnje vrijeme da se Evropska Unija prestane plašiti Bosne i Hercegovine i Balkana. Jedna tako velika zajednica se neće raspasti zbog 18 miliona ljudi. Potrebno je da države Balkana istovremeno uđu u EU jer ako budu ulazile odvojeno, situacija će biti samo gora", rekao je profesor Jović.
"Mislim da je Dayton kao poredak svoj rok trajanja prirodno odradio i da se mora tražiti novi model integracije koji će makar postepeno ukidati etnički sistem. Mislim da je sistem u kojem je najbitnije da li je neko Bošnjak, Srbin ili Hrvat neodrživ u bilo kojoj državi savremenog svijeta", naveo je novinar nedjeljnika Vreme Teofil Pančić.
Ovo je druga od tri diskusije o temi “Budućnost Bosne i Hercegovine“. Prva je održana u Beogradu 30. marta, dok će posljednja biti održana u Zagrebu krajem maja 2017. godine.