Emrić u Briselu: Niko ne smije biti iznad Ustava i zakona u BiH

Emrić je u govoru rekao da se BiH nalazi u složenoj političkoj, ali i vrlo zabrinjavajućoj i rizičnoj sigurnosnoj situaciji koja je nastala nakon što je skupštinska većina SNSD sa partnerskim strankama u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) usvojila protuustavne zakone kojima se zabranjuje rad i djelovanje na području tog entiteta najvišim institucijama BiH.
Objasnio je da je navedenim protuustavnim zakonima, koje je Ustavni sud BiH privremeno stavio van snage do donošenja konačne odluke tog suda, izvršen napad na ustavni poredak naše države, te je na protivpravan način izvršeno i svrgavanje najviših institucija BiH, a što predstavlja krivično djelo iz člana 156. Krivičnog zakona BiH.
"Zbog postojanja osnova sumnje da je u naprijed navedenom djelovanju i radnjama počinjeno krivično djelo napada na ustavni poredak, Sud BiH je osumnjičio Milorada Dodika, koji vrši funkciju predsjednika entiteta Republika Srpska, Radovana Viškovića, koji vrši funkciju premijera Vlade Republike Srpske i Nenada Stevandića, koji vrši funkciju predsjednika NSRS. Kako se osumnjičeni nisu odazvali na poziv Tužilaštva BiH na saslušanje, negirajući na taj način nadležnost pravosudnih institucija BiH na području entiteta RS, Sud BiH je raspisao centralnu potjernicu za privođenje i pritvor osumnjičenih lica u ovom konkretnom slučaju", naveo je Emrić.
Naglasio je da niko u BiH ne može i ne smije biti iznad zakona i Ustava, da se mora osigurati vladavina prava i provođenje zakona, te da je prioritet podržati pravosudne institucije u zaštiti ustavnog poretka naše države i procesuiranje svih osoba koje podrivaju ustav, ruše institucije i destruiraju pravosudni sistem.
"Naši sagovornici u Briselu, predstavnici Evropske komisije, Vijeća Evropske unije i Evropskog parlamenta pokazali su visok stepen zainteresiranosti i razumijevanja aktuelne političke i sigurnosne situacije u Bosni i Hercegovini, te su izrazili nedvojbenu podršku za nastavak evropskog puta ispunjavanjem uvjeta, poduzimanju neophodnih koraka za utvrđivanje pregovaračkog okvira i formalnom početku pregovora organiziranjem prve međuvladine konferencije", istakao je Emrić.
Predstavnica Generalnog direktorata za proširenje i istočno susjedstvo Evropske komisije Heinke Veit svojom završnom diskusijom jasno je naglasila da Evropska komisija podržava rad i djelovanje visokog predstavnika za BiH, da sporni zakoni koji su usvojeni u Republici Srpskoj podrivaju Ustav BiH, da se Republika Srpska mora vratiti u okvire Ustava i zakona BiH poštujući odluke državnih pravosudnih institucija, da Republika Srpska mora zaustaviti rad na novom ustavu tog entiteta, te da se suverenitet i teritorijalni integritet BiH mora poštovati.
Napredak na evropskom putu je najbolja garancija stabilnosti i sigurnosti Bosne i Hercegovine, zaključila je Veit.