Epidemija u Kantonu Sarajevo usporava, no znatno je lošija situacija u odnosu na septembar
U periodu od 20. marta, kada je zabilježen prvi slučaj koronavirusa, do 16. novembra u Kantonu Sarajevo su potvrđena ukupno 15.924 slučaja Covid-19 infekcije, pri čemu je u septembru potvrđeno 697 slučajeva, u oktobru 4.402 slučaja, u novembru (do 16.11.2020 u 20 sati) 6.890 osoba pozitivnih na koronavirus, navodi se u izvještaju Zavoda za javno zdravstvo KS.
U drugoj polovni mjeseca oktobra i do prvih dana novembra u Kantonu Sarajevo rast broja novozaraženih je imao eksponencijalni karakter koji je zaustavljen od 6.11. Uočava se da od 10.11. počinje trend usporavanja rasta broja slučajeva na dnevnoj osnovi, pri čemu je prosječan dnevni broj oboljelih u proteklih sedam dana još uvijek visok - 380, no dan ranije je trend iznosio 513 novozaraženih dnevno.
Tokom augusta je broj oboljelih na 100.000 stanovnika iznosio 150, taj broj je pao na 24,5 do kraja septembra, no ponovo je počeo rasti u 10 i 11 mjesecu. Drugog novembra broj zaraženih u Kantonu Sarajevo je bio 520,6 na 100.000 stanovnika, a maksimum je iznosio 879/100.000 stanovnika (11. nevembra) i taj broj pada.
"Trenutna brojka ukazuje na usporavanje epidemije u Kantonu Sarajevo te na neophodnost pridržavanja propisanih mjera i preporuka za suživot s virusom", zaključeno je u izvještaju.
Reprodukcijski broj
U odnosu na broj novozaraženih i kretanje epidemije praćen je i minimalni reprodukcijski broj (R), što predstavlja broj ljudi koje jedna osoba pozitivna na koronavirus zarazi i on se mjeri od marta ove godine.
"Početkom drugog vala epidemije u Kantonu Sarajevo, a zbog nultog broja aktivnih slučajeva u periodu kraj maja - početak juna, reprodukcijski broj je bio iznimno visok. Kroz naredne periode broj je snižen. Od 5. augusta do 24. septembra reprodukcijski broj je u padu, nakon čega dolazi do porasta, te je najveći porast bio 14. oktobra sa Rt=1,96. Nakon toga dolazi do stabilizacije reprodukcijskog broja, te je sedmični Rt, 16. novembra je Rt=0,81", stoji u izvještaju zavoda.
Testiranje i hospitalizovani pacijenti
Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije je da bi od ukupnog broja testiranih, maksimalno od pet do maksimalno trebalo da bude pozitivnih. Taj udio u Kantonu Sarajevo je uglavnom oko 30 posto, a u novembru je porastao na 40 posto bez obzira na povećan broj testova. Ovo ukazuje na svakodnevno veliki broj novozaraženih u odnosu na testirane i dobar je indikator da postoji potreba za povećanjem broja testiranja.
Broj zaraženih se početkom novembra u Kantonu Sarajevo udvostručavao u 15 dana, a krajem septembra je taj broj iznosio 231 dan, sada se broj pozitivnih udvostruči u periodu od 26,5 dana.
Udio hospitaliziranih pacijenata u odnosu na ukupan broj aktivnih slučajeva se kretao od tri do šest posto. U proteklih 14 dana raspon hospitaliziranih pacijenata je išao od 133 do 378.
Izvori zaraze
Najveći broj oboljelih su članovi porodičnih klastera, te se nerijetko veći broj oboljelih u porodici pojavi istovremeno. U većini slučajeva prvooboljeli u porodici virusom se zarazi na poslu. Oboljeli donosi virus u domaćinstvo gdje se dalje širi. A s obzirom na to da je osoba zarazna i dva dana prije pojave simptoma, drugi članovi porodica virus prenose u svoje radne sredine, odnosno škole, fakultete.
Najugroženije skupine su zaposleni u kancelarijama koje nerijetko zbog svoje površine ne dozvoljavaju ispunjavanje svih epidemioloških preporuka.
Importovani slučajevi su zabilježeni iz Švedske, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Holandije, Centralnoafričke Republike, Njemačke i SAD-a.