Uspjeh KCUS-a
5.4k

Ermin Omerović iz Jajca prvi je pacijent u regionu kojem je ugrađena vještačka proteza ruke

Er. M.
Foto: D. S./Klix.ba
(Foto: D. S./Klix.ba)
Zahvaljujući saradnji Klinike za ortopediju i traumatologiju KCUS-a i kompanije Otto Bock Adria BiH devetnaestogodišnjem Erminu Omeroviću iz Jajca ugrađena je vještačka proteza ruke.

Ermin je prvi pacijent u regionu kojem je ugrađena ova vrsta vještačke proteze, koja predstavlja vrhunac savremene tehnologije.

Šef Klinike za ortopediju i traumatologiju KCUS-a Đemil Omerović rekao je da je Ermin imao rijetku povredu koja je za posljedicu ostavila trajni invaliditet kod 19-godišnjeg mladića.

"Imali smo želju da pomognemo našem Erminu i našli smo sagovornika u kompaniji Otto Bock i došli do najboljih rezultata", rekao je Omerović.

Kako kaže, uslijedile su brojne pripreme nakon čega je uslijedila i operacija koja je imala najbolji rezultat.

Direktorica firme Otto Bock Adria BiH Željka Mičić rekla je da je ovo priča o tehnologiji i humanosti koja je počela nesretnim događajem.

"Priča je svjedočanstvo o timskoj saradnji i kako se može stvoriti nešto novo. Ovo je priča o tehnologiji u službi čovjeka", kazala je Mičić.

Istakla je da se ovim pomagalom može upravljati mislima i da je riječ o pomagalu koje se prvi put pojavljuje ne samo u BiH već u kompletnoj regiji.

"Zaista, sve moje pohvale za stručni tim KCUS-a koji prati tehnološki razvoj. Ermin s ovin protezom ima mogućnost rada u 14 grupa različitih pokreta", kazala je Mičić.

Objasnila je da Ermin može sinhronizovano upravljati objema rukama i da pomagalo može doživjeti dijelom svog tijela.

"On može upravljati pomagalom mislima. Dakle, Ermin zamisli pokret i on se ostvari", rekla je Mičić pojašnjavajući da on normalno može npr. vezati pertle ili koristiti se priborom za jelo.

Generalna direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović kazala je da joj je čast biti direktorica u ustanovi u kojoj se rade ovakve operacije.

Istakla je da je KCUS spreman da pripremi pacijente za ovakvu vrstu proteze te da ovakav impresivan rezultat trebaju vidjeti svi.

"Naša vrata su uvijek otvorena za svaku vrstu pomoći", rekla je Izetbegović.

Posebno je ukazala na važnost omogućavanja dostupnost svima koji imaju potrebu za ovakvom vrstom pomagala.

U toku press konferencije Ermin je demonstrirao učinak ugrađene proteze, zahvaljujući kojoj se on u potpunosti vratio normalnom životu.

On je uručio zahvalnice direktorici KCUS-a Sebiji Izetbegović, doktoru Đemilu Omeroviću, Pomozi.ba i direktorici Otto Bocka Željki Mičić.

Ermin je u svom obraćanju rekao da je na KCUS-u "držan kao malo vode na dlanu" i da je pored KCUS-a zahvalan i firmi Otto Bock te humanitarnoj organizaciji Pomozi.ba koja je donirala polovinu novca za protezu zajedno s Otto Bockom.

"Ja danas imam 14 funkcija šake i šaka se prilagođava meni. Hvala svima", kazao je Omerović.

Novinarima je objasnio da sada sam može napraviti doručak i da ima želju da ovim pomagalom radi sve što je mogao amputiranom rukom.

Demonstrirao je i rad na laptopu tako što je napisao rečenicu: "Ermin vam se zahvaljuje svima".

Na pitanje novinara o cijeni proteze, Mičić je rekla da se ova proteza izrađuje individualno i da je ona skupa jer je riječ o vještačkoj inteligenciji. Istakla je da je cijena ove proteze oko 110 hiljada KM, ističući da je ovo tehnologija koja se prvi put pojavljuje u regiji i da joj je drago što su otvorena vrata novim tehnologijama.

Direktorica Izetbegović kazala je da Zakon o javnim nabavkama BiH traži hitne izmjene kako bi se što prije omogućilo pacijentima da dobiju potrebna pomagala.

Kako kaže, ovdje misli na nužna pomagala čija nabavka se odugovlači zbog administrativnih barijera i procesa žalbi.

Ermin Omerović imenovan je za ambasadora kompanije Otto Bock Adria BiH, a sredstva koja ovim putem zaradi bit će usmjerena za nastavak njegovog školovanja, od kojeg je zbog nesreće ranije bio prisiljen odustati.