Evropske integracije: BiH mora usvojiti Zakon o istospolnim zajednicama
Susjedna Hrvatska je još 2003. godine Zakonom o istospolnim zajednicama priznala i dozvolila istospolne zajednice kao oblik neregistrovane kohabitacije, da bi 2014. godina dozvolila i životna partnerstva preko Zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola. U ovom kontekstu Hrvatska je istospolnim parovima ograničila pristup usvajanju djece, ali im je generalno omogućila jednaka prava u bračnoj zajednici.
Na osnovu posljednjih preporuka Vijeća Evrope, obaveze Bosne i Hercegovine, odnose se na usvajanje Zakona o istospolnim zajednicama kao dijela obaveza zemalja članica Evropske unije.
Za razliku od Hrvatske, Bosna i Hercegovina ni u ovoj godini nema namjeru uputiti u parlamentarnu proceduru Prijedlog Zakona o istospolnim zajednicama. Ovu informaciju za Klix.ba potvrdili su u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH.
"U planu rada Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH za 2016. godinu nije predviđena izrada prijedloga Zakona o istospolnim zajednicama u BiH. Također, do sada nije bilo inicijativa upućenih ovom Ministarstvu za donošenje Zakona o istospolnim zajednicama", stoji u odgovoru ministarstva na čijem čelu se nalazi Semiha Borovac.
U međuvremenu ova grupa ljudi nema pravo na zdravstveno osiguranje na osnovu osiguranja partnera ili partnerice, nasljeđivanje penzije, podjela zajedničke imovine, bolničke posjete kada su dozvoljene samo najbližim srodnicima, te pravo na sticanje državljanstva na osnovu državljanstva partnera i slično.
Neophodan zakon za zemlju koja je predala aplikaciju za članstvo u EU
Tim povodom razgovarali smo sa Predragom Kojovićem predsjednikom Naše stranke, delegatom u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine i zastupnikom u Skupštini Kantona Sarajevo.
On je kazao da je svaki zakon koji je implementacija evropske konvencije o ljudskim pravima posebno važan.
"Za zemlju koja je predala kakvu takvu aplikaciju i teži evropskoj zajednici civliziranih država je i neophodan jer je eliminatoran", rekao je Kojović.
Na pitanje zbog čega se odugovlači sa stavljam Zakona o istospolnim zajednicama u BiH u parlamentarnu proceduru, Kojović odgovara da je to zbog ideološke orijentacije političkih stranaka na vlasti.
"Zbog toga što su nacionalne partije koje su na vlasti ideološki ultrakonzervativne, arhaične, jer počivaju na idejama koje su bile aktuelne prije dva stoljeća i žive samo u diktaturama i demokratskim žabokrečinama i zato što im je važniji uspjeh njihove partije na izborima nego integracija BiH u EU i NATO zajedno", kazao je Kojović.
Islamska zajednica BiH: Vjernici ne smiju biti nasilni prema LGBT osobama
S obzirom na to da ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH dolazi iz reda desno orijentisane Stranke demokratske akcije (SDA), pitali smo Kojovića da li se postoji mogućnost da se donošenje zakona odgađa zbog ovogodišnjih lokalnih izbora u BiH.
"SDA, HDZ ili SNSD, sve je to u ovom slučaju potpuno svejedno jer im je ideološki temelj isti. To su partije koje odlučujuće bitke svojih kampanja vode u crkvama i džamijama i zato se plaše svakog poteza koji bi im mogao uskratiti blagoslov vjerskih zajednica. Kada bi se ideologija i program Naše stranke morao kondenzovati u jednu riječ to bi bila riječ 'jednakost' i iz toga je sasvim jednostavno izvući zaključak šta mi mislimo o ovom zakonu i kako ćemo se postaviti ukoliko se on nađe na dnevnom redu parlamenata u kojima imamo svoje predstavnike. Nikad nismo, niti ćemo, u zaštiti individualnih ljudskih i građanskih prava u jednačinu ukalkulisati stranačke ili kratkoročne interese", rekao je Kojović.
Na kraju razgovora je istakao da među nebrojenim građankama i građanima BiH čija su osnovna ljudska i politička prava u ovoj i ovakvoj zemlji "ustavno i funkcionalno ugrožena oni sasvim sigurno konkurišu za najugroženiju skupinu".
O LGBT osobama krajem 2015. godine raspravljala je i Islamska zajednica BiH koja je konstatovala kako homoseksualizam u islam jeste veliki grijeh, ali da uprkos tome "nije dopušteno nasilje prema bilo kojem čovjek na osnovu njegovog ličnog uvjerenja i orijentacije".
Zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Maja Gasal-Vražalica rekla je u razgovoru za Klix.ba da će podržati Zakon o istospolnim zajednicama u Bosni i Hercegovini kada se nađe pred državnim parlamentarcima.
Ona ističe da je činjenica kako u našoj državi žive pripadnici LGBT populacije koji su obrazovani, uspješni i vrijedni građani BiH koji nažalost nemaju pravo na izbor.
"U BiH je već odavno pravilo da o svim pravima odlučuje većina i da se njih treba pitati kojeg spola treba biti nečiji partner. Ta većina rijetko kad je upoznata sa obavezama koje je BiH preuzela na sebe kao potpisnica EU Konvencije o ljudskim pravima i slobodama", rekla je Gasal-Vražalica.
Dodaje da ne vidi niti jedan razlog zašto bi nekome bila uskraćena prava od strane države u kojoj živi ako već živi s osobom istog spola pri tome poštujući ustavno-pravni sistem BiH i promovišući ljubav, pažnju, solidarnost i suživot.
Gasal-Vražalica na kraju razgovora ističe da je usvajanje Zakona o istospolnim zajednicima bitno s obzirom na to da se tim zakonskim okvirom regulišu osnovna prava LGBT osoba.
"Mislim da je problem što građani nemaju mogućnost da se na adekvatan način informišu i upoznaju o svemu što je za njih nepoznato ili drugačije. Neki koji i imaju tu mogućnost jednostavno ne žele jer je puno lakše prikloniti se većini nego imati osjećaj za manjinu", zaključila je Gasal-Vražalica.