Evropski parlament: Bosna i Hercegovina konačno treba krenuti iz Dejtona ka Briselu
Prisutnima su se obratili brojni evropski zvaničnici i članovi Evropskog parlamenta, a prvi među njima bio je visoki predstavnik Evropske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell koji je još jednom ponovio poruke koje je uputio bh. poličarima prilikom posjete našoj zemlji.
Borrell je istakao da politički lideri u Bosni i Hercegovini moraju preuzeti odgovornost i konačno provesti reforme kako bi zemlja napredovala prema članstvu u EU. Borrell je naglasio kako je BiH napravila određeni pomak, međutim to nije dovoljno.
Prisutnima se obratio i nekadašnji visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Miroslav Lajčak koji je istakao važnost uloge međunarodne zajednice kada je u pitanju Bosna i Hercegovina.
"Dejton je prekinuo najkrvaviji rat u Evropi nakon Drugog svjetskog rata i uspostavio mir. Omogućio je obnovu te uz sve nedostatke zajamčio stabilnost BiH. Međutim, danas trebamo gledati naprijed i u budućnost, a ona je unutar Evropske unije. Trebamo koordinirano raditi na nivou cijele međunarodne zajednice na pitanju BiH te pomoći i podržati lokalne vlasti kada su u pitanju reforme", izjavio je Lajčak.
Skupu se obratio i Oliver Varhelyi, Evropski komesar za proširenje, koji je naglasio kako je napokon došlo vrijeme da Bosna i Hercegovina krene prema Briselu.
"Uvjereni smo da Zapadni Balkan pripada EU. To je u našem strateškom interesu i mi podržavamo zemlje na tom putu. Smatramo da je naš zadatak da vam pomognemo kako biste prevladali sve probleme koje je rat donio. Konačno je došao momenat da BiH krene od Dejtona ka Briselu. Nadam se da ćemo već u narednoj godini moći govoriti o kandidatskom statusu Bosne i Hercegovine kada je u pitanju EU", istakao je Varhelyi.
Marko Prelec iz Međunarodne krizne grupe (ICG) izjavio je kako je Bosna i Hercegovina prošla dug put kada je u pitanju obnova nakon rata, međutim, postavlja se pitanje da li je ona i dalje funkcionalna država.
"Ukoliko želimo evropsku budućnost Bosne i Hercegovine, trebamo napraviti temelje koji su prihvatljivi za sve narode, što znači novi Ustav koji treba biti prioritet i svih međunarodnih organizacija", naglasio je Prelec.