Federacija BiH dobila dva nova zaštićena prirodna područja, oba se nalaze u Posavini
Kako su saopćili iz Ministarstva za okoliš i turizam FBiH, riječ je o Zakonu o proglašenju zaštićenog krajobraza Starača i Zakona o proglašenju zaštićenog krajobraza "Tišina", a koji su usvojeni u Skupštini Posavskog kantona.
Zaštićeni pejsaž Starača, površine 424,4 hektara, nalazi se na području općine Odžak, a zaštićeni pejsaž "Tišina", površine 471,91 hektara, nalazi se na području općine Domaljevac-Šamac.
"Značajan doprinos usvajanju ova dva zakona dalo je Ministarstvo za okoliš i turizam FBiH. Ovim zakonima se zaštićenim proglašavaju dva lokaliteta od iznimne biodiverzitetske važnosti. Zaštićeni pejsaži Starača i 'Tišina', koji predstavljaju prirodni raritet i prve ekosisteme u koje je uključena rijeka Sava, postali su 13. i 14. zaštićeno područje u FBiH", objasnili su u resornom ministarstvu.
Ministrica Pozder je istakla da je od početka mandata boravila više puta u Posavini te da su u fokusu bile aktivnosti na pokretanju zaštite bara Starača i "Tišina".
"Posavski kanton nije imao nijedno zaštićeno područje, a s kantonalnim ministrom prometa, veza i zaštite okoliša Perom Radićem (HDZ) u decembru prošle godine sam uime Ministarstva za okoliš i turizam FBiH potpisala ugovor o dodjeli sredstava za implementaciju projekata za proglašenje zaštićenih prirodnih područja bare Starača i bare 'Tišina'", izjavila je Pozder.
Kako je konstatovala, to je bio važan korak i drago joj je da je Skupština Posavskog kantona usvojila zakone kojima je i obuhvat uz rijeku Savu dobio prve površine koje su zaštićene u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode FBiH.
"Usvajanje ovih zakona je važno za Posavinu i FBiH i drago mi je da su naši zajednički napori i rad urodili plodom", dodaje Pozder.
U resornom ministarstvu su napomenuli da je nakon donošenja ovih zakona potrebno u roku od godinu donijeti planove upravljanja, kojima bi se definisao opseg zaštite te propisali svi uslovi korištenja prostora.
Ministar Radić je zahvalio Ministarstvu za okoliš i turizam FBiH na kontinuiranoj podršci, kao i predsjedniku Međunarodne akademije održivog razvoja Tomislavu Lukiću, lokalnom stanovništvu te udruženjima lovaca i ribolovaca koji su dali svoj doprinos tokom javne rasprave koja je prethodila usvajanju spomenutih zakona.