Field za Klix.ba o razgovoru s Dodikom: Blokiranje odluka u institucijama je neprihvatljivo
Naime, zaključci NSRS-a su digli na noge i ambasadore Kvinte, do javnosti dolazi malo informacija, a stječe se dojam da je međunarodna zajednica blaga prema ovakvom kreiranju krize u BiH. Fielda smo upitali šta je rekao Dodiku.
"Izjava ambasadora Kvinte od 14. februara jasno definiše naš zajednički stav. Posebno smo podvukli da je jednostrano povlačenje iz institucija ili blokiranje procesa donošenja odluka u njima neprihvatljivo i kontraproduktivno, bez obzira na to s koje strane dolazi, i može samo oslabiti upravo ona poboljšanja i napredak koji građani žele da vide. Ujedinjeno Kraljevstvo se potom, 19. februara, pridružilo svim članicama Vijeća za implementaciju mira, s izuzećem Ruske Federacije, u određivanju pravnog stava, naglašavajući da potvrđuje opredijeljenost za poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i teritorijalnog integriteta i temeljne strukture BiH kao jedinstvene, suverene države koja se sastoji od dva entiteta. Entiteti nemaju pravo na otcjepljenje od BiH te pravno postoje samo na osnovu Ustava BiH. Ovaj nedvosmisleni i ujedinjeni pristup je taj koji smo izložili na svim sastancima s bh. političkim predstavnicima koji treba da počnu raditi na poboljšanju života onih koji su ih izabrali", kazao je ambasador Field u razgovoru za naš portal.
Disolucija i secesija
Njega smo upitali smatra li da će Dodik ići putem disolucije ili secesije, jer, ako se posmatra njegovo djelovanje, sve ide u tom smjeru.
"Ujedinjeno Kraljevstvo ozbiljno shvata sve napade na pravni i ustavni okvir ove zemlje, a isto je i s našim partnerima u Washingtonu, Berlinu, Briselu, Rimu, Parizu i drugima", poručio je on.
Prokomentirao je i obrušavanje Milorada Dodika za govornicom NSRS-a da je Klix.ba neprijateljski medij za RS.
"Drago mi je da je predstavnik OSCE-a za slobodu medija reagovao brzo i snažno. Prečesto su u BiH novinari meta verbalnih, a nekad i fizičkih napada. Sloboda medija je ključni dio svake zdrave demokratije. Bilo da se slažete s nekom osobom ili ne, svi imamo odgovornost štititi tu slobodu. Za Ujedinjeno Kraljevstvo ovo je globalni prioritet u našem radu i nastavit ćemo podržavati slobodne i nezavisne medije", istaknuo je on.
Budući da Velika Britanija više nije u EU, Field je za naš portal prokomentirao u kojoj mjeri on kao ambasador u BiH osjeti određenu promjenu kada je riječ o djelovanju s drugim međunarodnim faktorima u našoj državi, npr Delegacijom EU.
"Građani Ujedinjenog Kraljevstva su odabrali da napuste EU, dok građani u ovoj zemlji jasno i konzistentno biraju put ka EU. Od donošenja te odluke povećali su se programi, angažman i prisustvo Ujedinjenog Kraljevstva diljem BiH i Zapadnog Balkana. Jedan od naših najbližih partnera u podržavanju uspjeha BiH je EU, bilateralno, a i putem Kvinte i Vijeća za implementaciju mira. Mislim da ambasador Sattler radi odličan posao i objasnio je mogućnosti koje su pred BiH ove godine, uključujući i samit u Zagrebu, kao i u radu na stavkama iz Mišljenja i Priebeovog izvještaja. Ali, da bi se te mogućnosti iskoristile i postigli rezultati za građane, potrebne su funkcionalne vlade okrenute ka reformama", poručio je Field.
Odnos prema BiH
Field je također odgovorio na pitanje da li će Velika Britanija sada kada nije u EU u bilo kojoj mjeri mijenjati odnos prema BiH.
"Jedina značajna promjena u našim odnosima s BiH je povećanje ambicija i resursa. Nastavit ćemo aktivno doprinositi operaciji Althea, upravo smo poslali najveću grupu Chevening stipendista iz BiH, a bilateralna trgovina između Ujedinjenog Kraljevstva i BiH je porasla za impresivnih 111 posto u 2019. godini. Želimo da se sve ovo nastavi i da se proširi. Po pitanju viza, ja stalno primam komentare o tome da je ovo zaista važno pitanje za bh. građane. Isto je i s mojim kolegama britanskim ambasadorima u regionu, a mi to prenosimo našim ministrima. Globalna revizija viza je u toku, ali očekujem da će odluka biti donesena imajući u vidu cijeli zapadni Balkan, a ne pojedine zemlje", rekao je Field.
Prokomentirao je i to što je nedavno ukazao na potrebu za promjenom načina upravljanja aerodroma u Sarajevu koji je na samom začelju u Evropi. Upitali smo ga i šta još u BiH u toj ekonomskoj sferi treba mijenjati, a u čemu BiH nikako ne prati evropske pa ni regionalne trendove.
"Ambasador Sattler i ja smo istakli kako Međunarodni aerodrom Sarajevo zaostaje za drugima u regionu kada je riječ o letovima i infrastrukturi, jer to ima negativan utjecaj na poslovanje i investicije. Ali, riječ je o mnogo širem pitanju – do koje mjere kompanije u javnom vlasništvu i one koje se oslanjaju na javno finansiranje i dalje dominiraju bh. ekonomijom. Nedavno usvojeni paket socio-ekonomskih reformi se odnosi na veliki broj ovih pitanja, kao i na poboljšanje poslovne klime, povećanje transparentnosti i reformisanje zdravstvenog sistema. Sve te promjene bi odgovorile na zabrinutosti građana i približile BiH regionalnom i EU tržištu", naglasio je britanski ambasador.