Konferencija je okupila brojne stručnjake iz oblasti socijalnog rada i zdravstva, a cilj joj je bio promišljanje prisutnosti aspekta socijalnog rada u kontekstu zdravstvenih usluga.
"Trebamo se fokusirati na preventivne aspekte u zdravstvu. U tom smislu mislim da se suvremena medicina rekonceptualizira i da se više fokusira na zdravog čovjeka. Kada se oboli onda je malo kasno, pa te aspekte čuvanja, prevencije i poboljšavanja zdravlja kroz različite psihosocijalne tretmane, vježbe, kroz harmonizaciju društvenih odnosa, obiteljskih odnosa, kroz funkcionalizaciju korisnika usluga i davaoca usluga, smatram najbitnijim", izjavio je Filandra.
Izvršni direktor Udruženja "Narko NE" Amir Hasanović istakao je dosadašnji doprinos socijalnih radnika u zdravstvu s akcentom na razvoj održivih modela prevencije svih oblika ovisnosti i ovisničkih ponašanja.
"Posljednjih 16 godina razvijamo praktične pristupe prevencije ovisnosti i unapređenja zdravlja. Na taj način podržavamo djecu i mlade i govorimo im kako da se nose s raznim izazovima prilikom odrastanja", rekao je Hasanović.
Jedan od najvećih izazova je internet s obzirom na to da, kako kaže, 99 posto mladih između 13 i 17 godina svakodnevno koriste internet i to prije svega zbog dopisivanja sa prijateljima, slušanja muzike i igranja igrica. Također, i sportske kladionice među mladima predstavljaju ovisnost pored već učestalih ovisnosti o psihofizičkim supstancama.
Kako je rečeno, iz navedenih razloga od izuzetne je važnosti angažman socijalih radnika i ustanova u radu sa mlađom populacijom, te su na konferenciji "Socijalni rad u zdravstvu" mapirani dosadašnji izazovi socijalnih radnika u zdravstvu.
"Značaj konferencije ogleda se u činjenici da se profesija socijalnog rada u zdravstvu uspješno primjenjuje više od jednog stoljeća. Međutim, tome se dovoljna pažnja ne posvećuje na području BiH, jer do sada nisu organizovana nikakva istraživanja a niti konferencije", kazala je asistentica na Odsjeku socijalni rad Fakulteta političkih nauka Anida Dudić.